Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“. 

В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той.

Този урок Халваджиян  научава още в цирковото училище в Москва, където е завършил. За няколко години вижда с очите си как с постоянство и много работа от деца негови съученици стават най-добрите циркови артисти в света. С много работа и упоритост няма как нещо да не се случи, казва той. В печелившата формула фантазията и дисциплината вървят ръка за ръка. Ако умееш да съчетаеш тези две неща, може да ти се случат нещата, убеден е Халваджиян.

Важното е човек да не губи вяра. Ние сме устроени много бързо да се отчайваме, да се отказваме и да сменяме мечтите си. Изведнъж се оказва, че имаме друга мечта и започваме да вървим към нея, твърди продуцентът. 

Неговата мечта, която предопределя и пътя му, е киното. В ученическите си години се вдъхновява от филм от поредицата за Индиана Джоунс, купува си малка камера и започва да снима. Целият му живот е свързан с изкуството, той е цирков артист и режисьор. Водещото качество, което го тегли напред, е постоянството. С упоритостта си успява да реализира мечтата си и да прави "изкуство, което разказва в изображения".

Успешните хора не обвиняват другите, а себе си, и си признават грешките, смята Халваджиян. Според него има две неща, които са нужни за успех: трябва да си честен със себе си и да знаеш докъде са твоите възможности и сили, за да постигнеш целите си. 

Маги Халваджиян коментира темата за филмовата индустрия у нас. Пазарът не е малък, а беден, смята той. Ако български режисьор изтегли кредит и сам си финансира направата на игрален филм, то той ще остане назад с парите, поради факта, че в днешно време много хора гледат филми през онлайн платформи и не ходят на кино. В България филми се правят с помощта на Националния филмов център и допълнително търсене на спонсори и продуктово позициониране от страна на продуценти и режисьори, допълва Халваджиян. За него обаче това не е пазарен принцип и затова не желае да създава филми по този начин. Така той преминава към снимане на англоезични филми, които после продава на големи онлайн платформи. 

На въпроса дали можем да обвиним телевизията за намаляващото образователното ниво, режисьорът отговаря, че киното не може да замести образователната система. В днешно време трудно ще се намери човек без телевизор в дома си, но това дали четем и учим е индивидуален избор, коментира още продуцентът. 

Според него в реалити форматите, популярни у нас и по света, е пълно с "лумпели", и допълни, че не би направил такова предаване, защото би загубил уважение към себе си. Всичко опира до това какъв човек си и какъв морал имаш, коментира още той. 

По думите му, в предаванията, които той продуцира, се търси пакет от качества. Ако победителите в тях са пресметливи, разсъждава Халваджиян, те ще използват сегашната си слава, за да се издигнат и да станат звезди. За пример даде актьора и победител в един от форматите - Влади Зомбори, когото Халваджиян е посъветвал да "яхне вълната на славата и да се издигне". 

Маги Халваджиян повдигна и темата за чалгата в България. Според него това вече не е жанр музика, а начин на живот. Посочва я като причина за културното състояние на страната в момента. Чалгата промотира еднаквостта у почитателите си: еднакви мъже и жени със същата външност, интереси и маниери; липса на индивидуални черти и мислене. Тази житейска мода е превзела България: изгубили сме битката с културата отдавна и критичната точка е премината, коментира още Халваджиян. В голям процент от музикалните клубове се пуска само чалга, а рок и диско заведенията затварят, защото само чалга изпълненията носят пари, допълва продуцентът. 

През първите години на новото хилядолетие имаше бум на поп музиката в България с изпълнители като Мария Илиева, Каризма, Орлин Павлов и Любо Киров, но той бързо замря, посочва Халваджиян. Той припомни, че е снимал чалга видеоклипове в началото на 90-те, но тогава този жанр е бил "екзотичен", а сега е "пълен ужас", каза още Халваджиян. 

С Маги Халваджиян разговаря Мартин Николов: 




По публикацията работи: стажант-редактор Василена Хаджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илюзионистът Арсен с кастинг за деца, изкушени от магичното изкуство

Кастинг за деца, които са с афинитет към магичното изкуство, ще организира известният магьосник Веселин Долмов-Арсен. Желаещите могат да се запишат за участие чрез публикуване на видео в страницата на Арсен във Фейсбук или на имейл. Поканата е отправена за деца до 18 години от цялата страна. Победителят ще излезе заедно с Арсен на сцената на 12..

публикувано на 18.09.24 в 08:00

Животът започва!

На прага на новата учебна година второкласниците от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна имат двоен повод за радост и вълнение. Освен на новите предизвикателства, които часовете в клас ще им донесат, те се радват и на новата си песен! "Животът започва" е на френски език и може да бъде слушана в YouTube. Изминалата учебна година..

публикувано на 17.09.24 в 09:20

Шенгенското споразумение на практика не функционира

От понеделник Германия затвори всичките си граници с цел да ограничи незаконната имиграция.  П олицейските синдикати обаче алармират, че нямат необходимия персонал, за да извършват постоянни гранични проверки. Решението на правителството, ръководено от Германската социалдемократическа партия, има и политически оттенък, коментира пред..

публикувано на 16.09.24 в 14:33

Ален Илиев - първокласникът от Варна, който започва да пее, преди да проговори...

Ален Илиев е един от хилядите първокласници, които днес прекрачват училищния праг. Той е от Варна, на седем години, и открива в музиката спасение от всяка емоция, която неминуемо застига седемгодишните деца. Всяко чувство от малък Ален превръща в тон, а неговата първа песен - "Пеем ЗаЕдно", обедини в музика и танц деца, родители и учители из цялата..

публикувано на 16.09.24 в 11:55
гр. Варшава, Полша

"Форум за Варна" продължава с дискусии за съживяването на градската среда

“Форум за Варна” е инициатива на сдружение " Пространствата на Варна" . Това е проект за градско развитие с гражданско участие - поредица от срещи, на които експерти в градското планиране споделят своя опит от съживяването на средата в градовете, в които живеят, и превръщането ѝ в по-достъпна за гражданите. След посещението през юли във Варна на..

обновено на 16.09.24 в 09:46

Chen Balbus (ORPHANED LAND): Надявам се, че няма да се стигне до Трета световна война

Интеврю с Chen Balbus (ORPHANED LAND) На 17 септември ORPHANED LAND се зарвръщат в България. Поканата е от „BGTSC“. Това ще е едва третият им концерт и първи след 11 години. Организаторите съдействаха за интервюто, което китаристът на групата Chen Balbus даде специално за „От другата страна“. ORPHANED LAND са в „интересна“ ситуация. Групата..

публикувано на 14.09.24 в 14:52

Йончо Цолов от Врачанско - най-дълголетният българин, живял 130 години

Това съобщи културният антрополог д-р Росен Гацин. По време на теренна експедиция в Северозападна България е открит смъртният акт на столетника, както и неговият надгробен паметник в село Лик, Врачанско. Родствениците на Йончо Цолов от Пеловския род - Георги Пеловски, Диана Пеловска, Гергана Николова, Йончо Пеловски, Георги Димитров - се..

публикувано на 13.09.24 в 08:05