Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“. 

В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той.

Този урок Халваджиян  научава още в цирковото училище в Москва, където е завършил. За няколко години вижда с очите си как с постоянство и много работа от деца негови съученици стават най-добрите циркови артисти в света. С много работа и упоритост няма как нещо да не се случи, казва той. В печелившата формула фантазията и дисциплината вървят ръка за ръка. Ако умееш да съчетаеш тези две неща, може да ти се случат нещата, убеден е Халваджиян.

Важното е човек да не губи вяра. Ние сме устроени много бързо да се отчайваме, да се отказваме и да сменяме мечтите си. Изведнъж се оказва, че имаме друга мечта и започваме да вървим към нея, твърди продуцентът. 

Неговата мечта, която предопределя и пътя му, е киното. В ученическите си години се вдъхновява от филм от поредицата за Индиана Джоунс, купува си малка камера и започва да снима. Целият му живот е свързан с изкуството, той е цирков артист и режисьор. Водещото качество, което го тегли напред, е постоянството. С упоритостта си успява да реализира мечтата си и да прави "изкуство, което разказва в изображения".

Успешните хора не обвиняват другите, а себе си, и си признават грешките, смята Халваджиян. Според него има две неща, които са нужни за успех: трябва да си честен със себе си и да знаеш докъде са твоите възможности и сили, за да постигнеш целите си. 

Маги Халваджиян коментира темата за филмовата индустрия у нас. Пазарът не е малък, а беден, смята той. Ако български режисьор изтегли кредит и сам си финансира направата на игрален филм, то той ще остане назад с парите, поради факта, че в днешно време много хора гледат филми през онлайн платформи и не ходят на кино. В България филми се правят с помощта на Националния филмов център и допълнително търсене на спонсори и продуктово позициониране от страна на продуценти и режисьори, допълва Халваджиян. За него обаче това не е пазарен принцип и затова не желае да създава филми по този начин. Така той преминава към снимане на англоезични филми, които после продава на големи онлайн платформи. 

На въпроса дали можем да обвиним телевизията за намаляващото образователното ниво, режисьорът отговаря, че киното не може да замести образователната система. В днешно време трудно ще се намери човек без телевизор в дома си, но това дали четем и учим е индивидуален избор, коментира още продуцентът. 

Според него в реалити форматите, популярни у нас и по света, е пълно с "лумпели", и допълни, че не би направил такова предаване, защото би загубил уважение към себе си. Всичко опира до това какъв човек си и какъв морал имаш, коментира още той. 

По думите му, в предаванията, които той продуцира, се търси пакет от качества. Ако победителите в тях са пресметливи, разсъждава Халваджиян, те ще използват сегашната си слава, за да се издигнат и да станат звезди. За пример даде актьора и победител в един от форматите - Влади Зомбори, когото Халваджиян е посъветвал да "яхне вълната на славата и да се издигне". 

Маги Халваджиян повдигна и темата за чалгата в България. Според него това вече не е жанр музика, а начин на живот. Посочва я като причина за културното състояние на страната в момента. Чалгата промотира еднаквостта у почитателите си: еднакви мъже и жени със същата външност, интереси и маниери; липса на индивидуални черти и мислене. Тази житейска мода е превзела България: изгубили сме битката с културата отдавна и критичната точка е премината, коментира още Халваджиян. В голям процент от музикалните клубове се пуска само чалга, а рок и диско заведенията затварят, защото само чалга изпълненията носят пари, допълва продуцентът. 

През първите години на новото хилядолетие имаше бум на поп музиката в България с изпълнители като Мария Илиева, Каризма, Орлин Павлов и Любо Киров, но той бързо замря, посочва Халваджиян. Той припомни, че е снимал чалга видеоклипове в началото на 90-те, но тогава този жанр е бил "екзотичен", а сега е "пълен ужас", каза още Халваджиян. 

С Маги Халваджиян разговаря Мартин Николов: 




По публикацията работи: стажант-редактор Василена Хаджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12