„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът Ивайло Илиев. Той коментира, че: „Седем месеца чакахме политически решения от уж независимия КС, върху който, поне така се говори, е имало форми на външен натиск. Няма как да е по-различно, защото назначенията в този съд имат политически характер, особено последните две от тях. Ако Атанасова и Белазелков не бяха назначени за конституционни съдии, сега резултата щеше да е различен“.
„Струва ми се, че и служебния кабинет в последните седмици е в някаква кампания. Не знам как какво се готвят... Тези политически лобита, които навигират действията на служебния кабинет, са същите, които имаха възможност да излъчат редовен кабинет, но не го направиха. Настоящото служебно правителство, с този премиер, с този вътрешен министър и тези областни управители, е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС. За Борисов и Пеевски няма да има смисъл от редовен кабинет, докато служебния им върши работа. По повод вътрешния министър Калин Стоянов можем да кажем, че в последните две години този човек най-дълго е бил на власт. И при служебна, и при редовна власт, този човек няма никакво бутане“, коментира още политологът.
„Третият мандат ще си изполва чисто маркетингово. Ако ИТН вземат мандата, те отново ще говорят за желанието си да се състави надпартийно правителство, но и ще покажат добрите си отношение с президента. Фактът, че няма срок за изпълнение на третия мандат, ще позволи на партията, която го получи да се координира с президента, така че изборите да са през октомври. Добре ще е да не отиваме на новите избори със същите участници или със същите правила. Трябва да има някаква промяна, за да предпоставим, че нещо различно ще се случи през есента“, каза Ивайло Илиев.
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в..
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..