В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги развежда из обекта и разказва историята на най-стария солодобивен и градски център в Европа, каза за Радио Варна ръководителят на разкопките проф. Васил Николов.
Надяваме се тази година да работим на по-широк фронт, каза още той.
Производственият център на сол, който е извън селищната могила, е много важен и амбициите на екипа тази година е да разчистят всички по-късни останки и насипи около него.
В самото селище ще се продължи с проучване на късно халколитните постройки. Ще се изследва тракийски пласт, който тази година ще бъде проучен по-активно. Работата ще бъде съсредоточена върху проучването на резиденцията на тракийски аристократ, който най-вероятно с хората си също е произвеждал сол, макар, че към днешна дата няма директни доказателства за това, каза проф. Николов. Според това, което до момента е открито, археолозите предполагат, че той е бил много богат, защото в този тракийски пласт намират много гръцка керамика, която никак не е била евтина за времето си – втори век преди Христа.
С новия сезон продължават и усилията по консервация и реставрация на каменните структури, както и социализацията на обекта, за да може той да бъде видян от повече хора, допълни проф. Васил Николов.
Целта е посетителите да могат да си представят живота на хората в древността и как те са произвеждали сол. Ролята на археолозите е да разкажат историята, а не из обекта да се разхождат хора, които да гледат купчини камъни и разкопки, каза още ръководителят на обекта.
И тази година желаещите да работят по време на разкопките са от цялата страна. 20-ият сезон на археологическия обект ще продължи до края на септември, като на 22 септември отново ще бъде обявен Ден на отворени врати.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..