Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гайдарското надсвирване в Гела пази българския дух и традиция

Гела
Снимка: Михаил Хубчев

Илинденските поляни в близост до родопското село Гела за 21-ви път се изпълниха с хиляди хора, дошли за най-голямото надсвирване с гайди.


Посетители и ценители на хубавата музика от цялата страна дойдоха, за да се насладят на магията на гайдите.


Тази година съм тук по покана на организаторите на гайдарското надсвирване в Гела, ще показвам свирене на гайда и частите на гайдата и който има желание, да се научи да заповяда. Преподавател по гайда съм, учениците ми са към 12 души, заяви Елил Чиков от Чепеларе. В началото е чисто любопитство, а после, който се осъзнае продължава да се занимава. Не всеки може да се занимава с гайда.

Трябва да имаш усет към инструмента и трябва 1% талант, всичко друго е труд, посочи Чиков. Познавам много талантливи деца, които са страшно мързеливи и познавам такива, които с желание са за тази работа, но пък с упорит труд постигнаха успех. Аз съм реалист. Гайдата винаги я е имало, хубаво е да се запази майсторлъкът, каза още Чиков.

Костадин Каланиев от Смолян на 15 г. каза, че изучава гайда от 8 години. Свири на гайда, защото е запален отдавна покрай сестра му, която също свири на гайда. Свиря на гайдата всеки ден по няколко часа, обичам да свирим в природата, подчерта Костадин.

Орлин Орловски е на 14 г. и учи в музикалното училище в град Варна. Свиря на гайда от 4 години, това е най-българският инструмент. Това е джура гайда, тя е по-различна от каба гайдата, защото се използва във всички други области, освен в Родопската, по-малка е и по-писклива. За да се научиш да свириш на гайда, трябва да оценяваш първо традициите на България, да си духовен човек и да усетиш, че това е твоят инструмент, каза Орлин. Във Варна има много хора, които свирят на гайда, на гъдулка и др. инструменти. Най-българският инструмент е каба гайдата, каза още Орлин.

Конкурсната програма на гайдарското надсвирване в село Гела, което се намира на около 6 км от Широка лъка, стартира сутринта в събота, веднага след традиционното откриване на събора с изпълнение на ансамбъл 101 каба гайди. Поканени са да участват всички изпълнители на каба гайда от страната и чужбина, без ограничения. Често на събора присъстват и гости от други страни като Япония, Франция, Унгария, които истински обичат магията на българския фолклор.


Неделята е определена за народно веселие с много музика и хора́, както и за родови срещи на съборската поляна.

Чеверметата са задължителни и са се превърнали в традиция по време на надсвирването и родовите събори. 

 Те присъстват всяка година като важна част от традиционната родопска кухня и традиция. Началото е поставено в далечната 1928 г., когато са изпечени над 30 чевермета на Илинденските поляни.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Синята зона във Варна днес работи, всички автобусни линии са възстановени

„Синята зона“ от днес ще функционира в нормален режим във Варна, посочиха и от общинското предприятие „Общински паркинги и синя зона“. Пътната обстановката във Варна днес е спокойна. Основните пътни артерии и маршрутите на градския транспорт са почистени и са без заледявания, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“...

публикувано на 20.02.25 в 09:57

В област Добрич няма затворени пътища, няма населени места без ток и вода

Няма затворени пътни участъци в област Добрич. Второкласните пътища са почистени до асфалт и се обработват срещу обледяване. Няма населени места с нарушено електрозахранване и водоподаване. Това каза заместник-областният управител на област Добрич Живко Желязков. През нощта 42 машини са почиствали пътната мрежа, добави той. Възможно е градският транспорт..

публикувано на 20.02.25 в 09:25

Пътищата в област Варна са проходими при зимни условия, в пет общини учениците са в дървена ваканция

Пътищата на територията на област Варна са проходими при зимни условия, предприети са мерки за опесъчаване. Третокласната и четвъртокласната пътна мрежа е почистена и се обработва срещу обледяване. Това  каза областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева. На територията на цялата област Варна, благодарение на работата на аварийните..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

Бяла, Дългопол и Долни чифлик остават в бедствено положение

Три общини остават в бедствено положение във Варненска област-Бяла, Дългопол и Долни чифлик. В Бяла две села - Дюлино и Попович са без ток повече от денонощие заради скъсан далекопровод, но има агрегати, които осигуряват електрозахранване, макар и с недостатъчно добро качество-каза Пеньо Ненов-кмет на общината. В Дългопол село Сава е без ток.  В..

публикувано на 20.02.25 в 08:13

Днес здравният министър открива обновената педиатрия в болницата в Добрич

Министърът на здравеопазването доц. Д-р Силви Кирилов ще открие днес обновеното Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич. Ремонтът е осъществен по проект „Светулка“ на Фондация „за Доброто“ и с финансовата подкрепа на общини в област Добрич и десетки дарители. Това е 11-то Педиатрично отделение в страната, което е..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Още една фирма чисти Варна от снега

Още една фирма се включва в снегопочистване и обработка на пътищата във Варна.  "Уредихме извънредния ресурс късно вечерта, като той ще обслужва главните пътни артерии в районите „Младост“ и „Владислав Варненчик“. Машините се предоставят от една от големите строителни фирми в града. Трудът й ще бъде заплатен с удръжката от такса „готовност“,..

публикувано на 20.02.25 в 06:31

Адресите без ток на 20 февруари

На 20.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. ВАРНА; кв.ЧАЙКА, СТАРА ПЛАНИНА. В периода 17.02.2025 - 21.02.2025, от 8:00 до 17:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в..

публикувано на 20.02.25 в 06:26