Бях ви разказвала как помолих едно дете да ми опише август.
Каза, че август е много красив, със сини очи - сини като морето сутрин. Понякога носи слънчеви очила. Леко ги прихваща с една ръка и поглежда над тях весело, когато става дума за юли или за септември... Защото знае, че ги бие по точки във ваканционно отношение. И юли, и септември. Сигурен е в това.
Какво още? О, да! Носи хвърчило. Много шарено. С нарисувана широка усмивка и тръпчинки.
Разбира се, изял си е закуската, защото е послушен. Малката му сестричка не му противоречи и не му взема играчките... Да ти вземат играчката е най-неприятно.
Моят събеседник беше категоричен за още четири неща. Август обича да се къпе в морето. Преди това слиза от колата и пренася във вилата ваканционните куфари на цялото семейство. Непрекъснато яде сладолед. Разбира се, от любимия – шоколадов с парченца ягоди. И четвърто, много важно - пее песничка.
- Каква песничка? – изненадано запитах аз.
- Песничка за зеленчуците, - отвърна малкият разказвач.
Не споря. Има логика. Август е месецът на зеленчуците. Кога, ако не сега, ще похапваме от тях до насита...
Предполагам, след време моят малък събеседник ще описва образа на август с известни корекции.
Сигурно малката сестричка ще има друга – по-очарователна лятна роля, а не на лошата феичка, която ти задига любимата играчка. Предполагам също, че песента ще бъде различна... Според възрастта и модните тенденции. И колкото повече любов присъства в текста, толкова повече шареното хвърчило ще се отдалечава, ще се смалява и накрая съвсем ще изчезне зад синия летен хоризонт на живота... Така става с годините.
Но...
Август.
Слънцето нежно те примамва да излезеш навън и да не пропуснеш нито секунда от очарованието на лятото, което неусетно се изнизва между пръстите като топъл златен пясък на плажа. Животът весело и шарено се върти по улиците и крайбрежните алеи. Бърза да стигне до желаното място. Бърза да се срещне с любимите хора. Бърза да продължи към щастието, което следва.
Настроението е страхотно. Очакванията са винаги по-добри, по-хубави, повече и по-вълнуващи. Всичко изглежда толкова лесно, правилно и постижимо.
Август.
Ако беше сграда, сигурно щеше да е вила на брега на морето. С просторни стаи, огромна тераса, зелена люлка до лехите с цъфнали рози.
Ако беше аромат, щеше да е на море, на сутрешно кафе, на затоплени от слънцето треви.
Ако беше гледка, щеше да е изгрев край брега на морето, нива със слънчогледи или залез на фона на празнуващия град.
Ако беше картина, вероятно щеше да е пейзаж - от онези, магнетичните, в които ти се иска да влезеш и да останеш там завинаги.
Август. Ще те живеем жадно, от сърце, с благодарност, вдъхновение и радост.
Автор: Даниела Иванова
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Къде е Стойчо? Снимки: Румен Сарандев
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...