От днес по линията Варна – Пловдив – София бързият влак, който тръгва в 9,25 е с нови вагони. Също с нови вагони е и заминаващата композиция от Централна гара София в 10 часа през Пловдив за Варна. От Българските държавни железници уточняват, че вагоните ще бъдат използвани по двете направления всеки ден. Те са от новодоставения подвижен състав от Дойче Бан.
9 часа. ЖП гара Варна. На четвърти коловоз е композиран влакът за Пловдив. Вагоните – от новите. Климатизирани, с автоматични тоалетни и по-лесно отваряне на вратите. Просто побутвате дръжката и готово. На перона - десетки пътници.
- Ще видим как ще мине пътуването.
- Да няма закъснение.
- Гледах репортаж за големи закъснения днес и за това имам по-скоро лоши очаквания.
- За първи път ще пътувам с новите вагони. За първи път ги виждам. Изглеждат по-луксозни и по-чисти.
- Очаквам да е по-добре. Преди два дни пътувах с друг влак. Беше много мръсно. В повечето случаи уславията са много лоши.
Положението при нас е плачевно предвид влаковете в другите страни.
Влаковете се ползват и от много чужденци.
"Влаковете са малко стари. Малко е объркващо, че върху билетите не пише коловоза. Но иначе си работят много добре. Доволен съм да пътувам с тях, а и са добър вариант. Пристигнах в София. С влак пътувах до Пловдив, до Велико Търново. После до Бургас. Доста ми се събра. Разбира се немсике влакове са по-нови. В България влаковете са стари, но все още се движат, така че всичко е наред."
Влаковете продължават да са най-евтиният и сигурен транспорт. Както и най-екологичният. Това са най-големите им предимства. Чистотата, хигиената, амортизираните вагони и локомотиви обаче отдавна са се превърнали във визитна картичка на БДЖ. А за закъсненията по-добре да не отварям дума. Влакът с новите климатизирани, който изпратих сутринта в 9,25 от Варна през Пловдив трябва да пристигне в София в 18,31. Според сайта на БДЖ, към 12:30 той вече закъснява. Но колко са 15 минути на фона на вечността.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..