Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 450 служители в хотели и ресторанти са без трудов договор

Снимка: Ани Петрова

Почти ¼ от установените случаи на работа без трудов договор са в хотелиерството и ресторантьорството, показват данните от контролната дейност на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". 

За периода януари - юли 2024 г. контролните органи на Агенцията са установили 451 души, работещи без трудов договор в двете икономически дейности, което е 24% от всички 1914 случая.

Заради риска от използването на недеклариран труд във всичките му проявления – от възникването на трудовите правоотношения през заплащането на труда, работното време, отпуските и др., Инспекцията по труда осъществява целогодишен контрол в тези дейности. През активния туристически сезон се организират и инспекционни кампании в летните и зимните курорти.

За седемте месеца на 2024 г. в хотелиерството и ресторантьорството са извършени 3713 проверки, при които са установени 18 372 нарушения. От тях, свързани с осъществяване на трудовите правоотношения са 10503, а със здравословните и безопасни условия на труд – 7658.

Инспекцията по труда използва повода да напомни, че писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане в него защитава в най-пълна степен правата на работещите. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план и пенсията.

Работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово законодателство и при всеки установен случай контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 000 лв. Тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от Националната агенция за приходите, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят.

ИА ГИТ напомня на работниците и служителите, че могат да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран чрез разработения специален софтуер в сайта на инспекцията. Той представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От днес започва аварийно премахване на сухи и опасни клони на площадки в детски градини и училища

От днес започва аварийно премахване на сухи и опасни клони на площадки в детски градини и училища във Варна , с цел гарантиране сигурността на децата, учителите и родителите, съобщиха от общинския отдел „Дейности по защита на населението“.  Работата ще започне по график от двора на СУ „Васил Априлов“ , където ще бъдат подрязани сухи клони на няколко..

публикувано на 12.09.24 в 10:29

Кметът обяви частично бедствено положение за район „Приморски“

Частично бедствено положение е в сила за район "Приморски" от днес след заповед на кмета на Варна Благомир Коцев. Мярката се налага заради нанесени значителните вреди на пътната инфраструктура и имущество от проливните дъждове през последните 48 часа, съобщават от общинския пресцентър. По този повод в 11:00 часа днес се свиква Общински щаб за..

публикувано на 12.09.24 в 10:11

Екипи на ВИК-Варна работят по отстраняването на аварията в района на Летния театър

Екипи на ВИК-Варна работят по отстраняването на аварията в района на Летния театър. В аксаковското село Въглен са изпратени два багера, за да бъде отстранено запушването на водопроводната тръба. Аварията продължава вече трети ден, затова в селото са изпратени водоноски, съобщи Веселин Русев-управител на ВИК дружеството.

публикувано на 12.09.24 в 10:03
Поле с царевица в Добруджа

Областният управител на Добрич върна решението за местен референдум в община Добричка

Областният управител на Добрич Румен Русев върна решението на Общинския съвет на Община Добричка за провеждането на местен референдум за изграждането на ветроенергийни източници. Решенето беше взето на извънредна сесия на 4 септември по предложение на кмета на Общината Соня Георгиева. Според областния управител решението е незаконосъобразно. В..

публикувано на 12.09.24 в 09:51

Обсъждат предстоящите избори на национално съвещание във вътрешното министерство

Организацията и провеждането на предстоящите парламентарни избори ще бъде тема на разговори на националното съвещание, свикано от вътрешния министър Атанас Илков с участието на служебния премиер Димитър Главчев. В срещата ще участват политическото и професионалното ръководство на МВР, директорите на главни и областни дирекции, министърът на..

публикувано на 12.09.24 в 06:56

Парламентът ще регламентира доброволчеството със закон

Народното събрание ще разгледа проект на Закон за насърчаване на доброволчеството. Вносители са Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП за България“.  Целта на законопроекта е да създаде цялостна правна уредба на доброволчеството, като основа за насърчаване на гражданската активност и солидарност в българското обществото. Също..

публикувано на 12.09.24 в 06:36

Въпросът за референдума отново е в полето на съветниците от община Добричка

Областният управител на Добрич Румен Русев върна за ново обсъждане решението на Общински съвет на община Добричка, свързано с провеждане на местен референдум относно изграждане на ветроенергийни паркове. Според приетото решение, на насрочения местен референдум гражданите трябваше да отговарят на въпроса: „Против ли сте определяне на територии за..

публикувано на 12.09.24 в 06:28