Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

200 години от създаването на Рибния буквар - акцент в 10-ото издание на международния форум "Българско наследство" в Балчик

Национален исторически музей гостува в Балчик с изложбата "200 години от създаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон". Тя ще остане в Мелницата в Белия град до края октомври, съобщи Маруся Костова – директор на международния форум „Българско наследство“, в рамките на който се откри изложбата и която даде начало на международната проява. Тя е насочена и към всички ученици, отправи покана Костова към подрастващите, които ще се върнат в клас след 15 септември.



С доклади и фолклорни изяви от 22 до 24 август в Балчик са над 700 пазители на българския дух от България, Румъния, Молдова. В рамките на три дни тук се провеждат научни конференции, фолклорен конкурс и изложби, посветени на българското наследство.

През 2024 г. се навършват 200 години от издаването на първия новобългарски учебник, който бележи и началото на новобългарската просвета. Една от най-значимите книги на Българското възраждане, “Рибният буквар”, e издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, а дн. в Румъния).




Петър Берон е колосална фигура в областта на образованието, културата и българската нова литература – подчерта в доклада си председателят на Сдружението на писателите и литературен критик Драгомил Георгиев, че трябва да познаваме пътя на Петър Берон - продължител на традициите на Паисий Хилендарски.

Д-р Георги Казанджиев представи Петър Берон в неочаквана негова позиция: "Когато търсих материали за книга, посветена на пожарното дело в Добричка област, попаднах на един тритомник, написан на френски, че Берон се е занимавал в световен мащаб и с пожарното дело".

Научната част на "Българско наследство" продължава с традиционната конференциязаетнологията на българите, водена от доц. д-р Елена Рацеева от Кишиневски университет, Молдова, на шестия етаж на ТИЦ Мелницата.

Представените във форума доклади ще бъдат издадени в бр. 10 на списание Форум, подготвяно ежегодно от организаторите сдружение "Българско наследство".

В рамките на форума е открит щанд за книги, част от които на етнолози и етнографи.

Фолклорните изяви в рамките на форума ще преминат в читалище "Паисий Хилендарски" на 23 и 24 август.

Програма

22 август 17.00 ч. ТИЦ "Мелницата" III етаж
Научна конференция с международно участие "200 години от създаването на Рибния буквар от д-р Петър Берон и начало на светското образование в България"
Водещи: учени от БАН София


22 август  17.00 ч. ТИЦ " Мелницата"

Конференция за етнологията на българите

Водещ: доц. д-р Елена Рацеева, Кишиневски университет, Р. Молдова

23 август 17.30 ч.- 18.30 ч.
Поднасяне венци и цветя на паметниците по главната улица "Черно море"

23 август 18.30 ч.  НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Концерт на българската диаспора за откриване на форума

24 август  9.00-17.00 ч. НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Фолклорен конкурс и награждаване

 **

Рибният буквар

Пълното наименование на книгата е “Буквар с различни поучения, събрани от Петра х. Беровича, за болгарските училища“.

Изданието е малка детска енциклопедия, която дава основни познания за българския език, физиката и аритметиката, има още молитви, нравствени поучения, добри съвети, басни и 12 илюстрации на животни. На последната страница от илюстрациите са изобразени кит и делфин и това е причината да бъде наречен „Рибен“.

Авторът Петър Атанасов Хаджиберович (ок. 1799 г., гр. Котел. –21 март 1871 г.) е първият български педагог, който изяснява преподаването по взаимоучителния метода. Берон следва медицина в Хайделберг и Мюнхен и се занимава научно с философия, естествени науки, химия, физика, математика, астрономия. Учен енциклопедист, владее 9 езика. Завещава цялото си имущество за културно-просветни и педагогически цели.

В Националния исторически музей по повод годишнината е изложен оригинален екземпляр на първото издание на „Рибният буквар“, придружен от графично оформени страници от книгата, които представят неговата структура и съдържание с кратка информация за всички раздели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Непознатият "Рибен буквар" представят във Варна до 14 декември

До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата  „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на  Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“  и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..

публикувано на 27.11.24 в 15:58

Солистката на "Сребърни звънчета" Божана Атанасова с първи самостоятелен рецитал в събота

Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом.  Божана Атанасова е  лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..

публикувано на 27.11.24 в 14:18

Световният феномен 40 FINGERS гостува на Варна през януари

След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..

публикувано на 27.11.24 в 13:53

Изложба, посветена на дизайна на градската среда, беше открита в Дома на архитекта

Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...

публикувано на 26.11.24 в 09:53

С клавирен рецитал започва празничният афиш в Балчик

С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..

публикувано на 25.11.24 в 19:56

Център за изкуство и култура "Чаршията" - Балчик: Сродни души на едно място, неограничени от бюрокрацията

През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома.  "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..

публикувано на 25.11.24 в 13:34

Връчват наградите за четвъртото Биенале на илюстрацията

За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..

публикувано на 24.11.24 в 10:21