Вече осем години работи първата ферма за култивирани стриди в България. Намира се на 700 метра от брега край село Кранево. Собственик е инж. Коста Петров.
Той е твърдо решен да докаже, че и у нас могат да се отглеждат морски деликатеси на световно ниво.
Всичко за него започва като на филм, докато гледа по "Дискавъри ченъл" как американците произвеждат стриди.
Инж. Петров обяснява, че мидите стават навсякъде, за стридите обаче са нужни специални условия:
"В цял свят стридите се хранят със зоопланктон, в Черно море - само с фитопланктон, затова всичко в нашето море е вкусно."
Започва бизнеса със стриди от Бискайския залив, но бързо се отказва от тях заради болести по стридите.
Сега ги взема от Испания и Италия.
Предлагат му и от Китай.
Обичайното време за една стрида да измине пътя от морето до чинията са три години, обяснява Петров:
"Взех си малко по-големи стридички по около 30 грама, при мен са около година и половина и вече гонят 300 грама. На такава стрида един французин никога няма да посегне. Те ги ядат от 60 до 80 грама, понеже по-големите им са жилави, за разлика от черноморските. Нашите стриди имат пълна ядка, нежно месо и уникален вкус. Цветът трябва да е светлокафяв, което е индикация за наличие на мощна хранителна среда. "
Има 28 показателя, по които се определя дали стридата ще живее или не. Най-подходящата температура на морската вода за живот на стридите е от 15 до 25 градуса:
"Под 15 градуса стридата изпада в летаргия, но мога да дам гаранция две седмици, ако реша да продам тази стрида. Над 25 градуса стават едни неща, които са дълга, досадна и тъжна тема. Но аз съм с 8 години опит, а и чета книга, така че съм намерил начин да реша въпроса. Цената е 30 лева на килограм."
Стридите се ядат от септември до април.
Когато се хапват сурови, имат идеални вкусови качества и запазени полезни свойства.
Румънците са постоянните му клиенти.
Има епизодични доставки във Франция, Испания, Швейцария.
В България зарежда класните ресторанти.
Кухнята на българина е много консервативна, обяснява бизнесменът. Затова Стридариумът във Варна затвори.
Предстои да открие нов ресторант на брега на Кранево.
Снимки: Емилия Николова
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..
Клуб за народни танци "Моряците" активно подкрепя каузата за увеличаване на раждаемостта в България, в партньорство с фондация „Искам бебе“. Те вярват, че децата са бъдещето на страната, и затова се ангажират с благотворителни инициативи. За 12 години са дарили над 250 000 лева, като само през последната година са събрали 65 000 лева за тази..