Проект за промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование, качена за обществено обсъждане на 21 август, предвижда забрана за ползването на електронни дневници на "Школо", "АдминПлюс" и още няколко фирми.
С тях работят над 70 на сто от училищата в България, каза за Радио Варна Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Забраната предвиждаше да влезе в сила от началото на следващата 2025/2026 учебна година, а като основен аргумент се сочи централизирането на цялата образователна информация на едно единствено място, каза Стаматов.
В икономическата теория подобни действия се определят като монопол и „слагане на всички яйца в една кошница“, т.е. тотална липса на диферсификация.
Според предложените за обсъждане промени, започващата след по-малко от 20 дни нова учебна година трябва да е последната, в която училищата у нас могат да ползват електронните дневници, избрани от тях. След това трябва да преминат към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО), която в средите на училителите и част от родителите е позната като НИЩОТО.
Часове обаче след като стана ясно за промените, министърът на образованието проф. Галин Цоков, чийто подпис стои под проекта разпореди да бъдат премахнати спорните предложения от следващата учебна година училищата да преминат напълно към системата НЕИСПУО.
Министърът на образованието спря спорни промени в наредбата за електронните дневници
НЕИСПУО, която официално заработи през януари 2022 г., съдържа информация за цялата образователна система – от тази за учениците и децата в детските заведения, до броя им в различни училища, програмите, нормативите, оценките и пр.
Трябва да знаете, че това е най-голямата база лични данни в България. Човек може и да не ползва здравната система, но всеки от нас преминава през образователната по няколко пъти, посочи Стаматов.
Като мотив за промените в наредбата от МОН посочват и това, че НЕИСПУО ще е безплатна за училищата и няма да се плаща на външни доставчици за поддръжка на е-дневниците.
Реално обаче тази система зацикля. Тя се срива, а за въвеждането на информацията в нея се чака с часове и няма гаранции, че ще се окаже в платформата.
Ако е-дневниците, които се ползват сега от училищата у нас – от тях “Школо“ е най-широко ползваната и най-популярната, са гъвкави и позволяват бърза и качествена обратна връзка, то при НЕИСПУО единствената обратна връзка при проблем е само по ... имейл.
Отговор получаваме след 2-3 седмици, каза още Диян Стаматов.
За трите години, в които съществува НЕИСПУО съм се опитвал да разбера неколкократно кой стои зад тази система като изпълнение, кой управлява и към кого да се обърне всеки един ръководител на образователна институция за възникнал казус. Не успях, коментира още председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Досега всяко училище имаше право на избор коя система да ползва – проблемната НЕИСПУО или "Школо" (или някоя от останалите е-дневници).
Защо е проблемна системата НЕИСПУО? Чуйте разговора с Диян Стаматов в звуковия файл.
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според него Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..