Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Аначкова: Най-важно за мен е зрителят да се чувства уютно в изкуството ми

5
Снимка: Яков Шустов

Още един млад талантлив творец прекрачи прага на Галерия A&G Art Meeting тази година. Скулпторката Елена Аначкова откри самостоятелна изложба на 28 август под мотото "Пейзажи на ума". Авторката представя серия от релефни пейзажи и обекти, моделирани в процес от стъпки, в които всяка следваща е непосредствено определена от предходните, запазвайки вътрешната логика на композицията.

Нещо като медитативен процес е, споделя Елена, всяко следващо решение се появява, когато му дойде времето. Виждам всяка следваща стъпка непосредствено след предходната.

Много от релефите са представени чрез отпечатванията им в глина, но първоначално са изработени в гипс, като най-директен и бърз материал. По този начин съвсем непосредствено се запечатва тази поредица от стъпки, които са "извървени" в разкриването на релефа.

Колажите и триизмерната работа в центъра на експозицията са изградени на същия принцип.

Повече съм наблегнала на релефните, отколкото на триизмерните работи, споделя скулпторката. Аз ги разсъждавах като пейзажи още в самото начало, но в процеса на работа ми хрумна, че те не са толкова пейзажи на някакви природни неща, колкото пейзажи на вътрешното ми състояние. 

Какви са очаквания на авторката към зрителя? Какво иска той да разбере, идвайки на изложбата? По-скоро очакването ми е зрителят да се почувства уютно, казва Елена Аначкова. Не толкова да разбере нещо конкретно, само ако може да се почувства комфортно. Според мен при всички видове изкуство, независимо успешно ли или не, самото време, което човек прекарва в галерията, му позволява да открие някакви неща за себе си или за материала, или за това, което наблюдава, или за начина, по който го наблюдава, и това за мен е ценно. Така че това чувство на уют, което е предразположило хората да се загледат и да се задържат, това е очакването ми.

Преди магистратурата по скулптура в Националната художествена академия в София, Елена Аначкова учи в специалност „Изобразително изкуство” в Кениън Колидж, Охайо, САЩ. Желанието и е да получи по-широкопрофилно обучение, сама да избира програмата си. Вероятно и затова не разделя рисуването от скулптирането, възприема ги като единен процес, което пък създава спецификата на нейните творчески търсения. Търсения през емоциите, през мисълта, през погледа отвън навътре или отвътре навън.

Цялото интервю на Светлана Вълкова с Елена Аначкова може да чуете тук:


Изложбата "Пейзажи на ума" на Елена Аначкова продължава до 14 септември в Галерия A&G Art Meeting на ул. „Любен Каравелов“ №8 във Варна. 

По публикацията работи: стажант-редактор Елена Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00