Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезват ли пчеларите у нас?

Производители на мед в област Добрич тази година прибират по-малко продукция от кошерите си. Причината според тях основно е в неблагоприятните климатични условия през пролетта и лятото. Пчеларите се оплакват и от липсата на достатъчен контрол по отношение на пръскането с препарати в земеделските земи, както и от огромните количества на внос от други страни на мед с недоказано качество. По думите на заетите в бранша тревожна е тенденцията за все повече разпродаващи се пчелни семейства и кошери, а не са изолирани в случаите и в които те се изоставят от стопаните.

Пчеларите са поредните потърпевши от променящите се климатични условия в страната ни, характеризиращи се с топла зима, липса на валежи и екстремно горещо лято. Към тези неблагоприятни условия се добавя и лошата за сектора държавна политика. Масов, по думите на председателя на сдружение „Пчела Добрич 1946“ Галин Георгиев е отливът от бранша. Ако до скоро членовете на сдружението са били над 300, през тази година техният брой вече е едва 130.

В момента се подаряват пчелини, буквални. Цените, на които се търгуват пчелните семейства, са нереални. Просто хората искат да се отърват от последващи разходи. Сега започва подготовка на семействата за новия сезон - подхранване, третиране срещу акари, което е един разход, който сваля прихода. Членовете са намалели с над 50%, посочи Георгиев и допълни, че ако тенденцията на ниска цена и нисък добив продължи, ще се откажат и още.
Десислав Янакиев отглежда 200 кошера в стопанството си. Той оцени стопанската година, като средна. Спасение са били дъждовете в областта му.  Огромният проблем, с който се сблъсква, са препаратите за растителна защита, които са натровили пчелите му. Според него държавната политика не защитава интересите на бранша с премахването на тарифните квоти за внос.

Всяка година освен пчеларите спада количеството и на произведения мед, допълва Галин Георгиев. Факторите са няколко - промяна в климатичните условия, ниски валежи, дълги периоди без паша, открои ги той.

И Георгиев е категоричен, че пагубна за сектора е липсата на контрол върху органите, които третират земеделските култури с пестициди. 

В семейната фирма на Недялка Михова продукцията от мед тази година не се различава по качество и количество от предходната. Според нея това се дължи най-вече на местоположението на кошерите, които са в гората до село Батово.

Тя е благодарна на обстоятелствата, но и тя посочи, че най-голямите врагове на пчелите са химията в земеделието и акарите.

Михова споделя още, че цената, на която се изкупува в момента на едро медът в България е „страшно обидна“. Според пчеларите цената не трябва да е по-ниска от 6.50 лв., посочи Галин Георгиев.
Михова изрази и възмущението си от огромните количества внос на мед от Китай и Украйна.
Чуйте репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

С концерт Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора

Община Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора – 1 октомври, с безплатен празничен концерт. Той ще се проведе от 15:00 ч. в зала „Пленарна“ на Общината. Темата на тазгодишното честване е „Нашето място“, с което се отдава почит и признание за безценния принос на възрастните хора към обществото. Гости на събитието ще бъдат Снежана..

публикувано на 01.10.24 в 09:24

Днес е Международният ден на кафето

На 1 октомври отбелязваме Международния ден на кафето - любимата напитка на милиарди хора по света, особено рано сутрин.  Денят се отбелязва от 2015 година с решение на Международната организация на кафето, прието на среща на организацията в Лондон, Великобритания, а целта е да бъдат подкрепени производителите на кафе. Денят се използва и за..

публикувано на 01.10.24 в 06:50

Неприбрани счупени клони затрупват тротоарите на много места във Варна

Силният вятър, който се разрази снощи, събори дървета и счупи клони на много места във Варна. Такава е ситуацията и в района на ул. "Капитан Рончевски", където част от разцепения ствол на дърво е изкривил ограда. Тротоарите по протежението на улицата са затрупани с откършени клони и възпрепятстват безопасното преминаване на минувачи, видя репортер на..

публикувано на 30.09.24 в 18:00
Гърция, плаж

Лесна работа: Промяна?

Септември беше чудесен и мнозина успяха да сe порадват на още малко море, слънце, ваканция. Сега, застанали на прага на октомври, поглеждаме назад, помахвамe с усмивка и всеки разгръща различен албум. В него може да има любими мигове, изпъстрени със забележителните цветове на младата есен, със свежия полъх на прохладни ветрове и с танца на..

публикувано на 30.09.24 в 17:00

ВСУ откри академичната 2024/2025 година

Новата академична 2023 - 2024 година бе открита днес от доц. д-р Красимир Недялков - президент на Варненския свободен университет. Студентският химн прозвуча и в сърцето на Родопите - във Филиала на университета в Смолян, където също се проведе тържествена церемония. В препълнената Аула Максима на университета във Варна празникът започна с..

публикувано на 30.09.24 в 15:11

На 1 октомври започва новият сезон на Варненската опера

След 15-ото издание на фестивала "Опера в Летния театър" Държавната опера Варна започва новия сезон на 1 октомври - Световния ден на музиката, с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман. В програмата за октомври са включени както някои от най-добрите спектакли, които направиха премиерите си през лятото, така и нови музикални събития, съобщават от..

публикувано на 30.09.24 в 09:43

До 29-годишна възраст е добре да сме изследвали репродуктивния си капацитет

Превенция на репродуктивното здраве на младите българи – това е целта на новата кампания на Фондация ИСКАМ БЕБЕ, съвместно с Фонд Инвитро към община Варна. През почивните дни те проведоха информационна кампания в Морската градина, насочена към младите хора до 29-годишна възраст. С медийното партньорство на Радио Варна по време на събитието специалисти в..

публикувано на 30.09.24 в 07:58