С „Празничен разказ“ Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя проследява знакови събития от изграждането на българската държавност. Експозицията включва архивни материали, фотографии и книги от фондовете на Варненската библиотека и кратък визуален разказ.
Експозицията е разположена в Изложбеното фоайе на РБ „Пенчо Славейков“ на адрес бул. Сливница 34 и може да бъде видяна до 24 септември 2024 година.
Главният библиотекар Кристиана Димчева, ръководител направление "Редакционно-издателска дейност. Варненски исторически архив. Връзки с обществеността", разказва за изложбата в интервю на Светлана Вълкова:
Първата стъпка на едно такова пътуване е Пловдив, защото Съединението започва от там, каза главният библиотекар, но припомни и какво е участието на Варна.
Преди да да се случат събитията княз Александър I Батенберг е бил подготвен от представители на Българския таен революционен комитет за преврата. Те са изпратени да го убедят и да търсят съгласието му да бъде княз на съединена България. Срещата се осъществява по време на военни маневри в Шуменско. След това Батенберг се оттегля в резиденция Сандрово, днешния дворец Евксиноград.
Нещата обаче избързват повече от предвиденото и на 6 септември е обявено временно правителство и веднага Батенберг е известен с телеграма в резиденцията. Въпреки изненадата му за по-рано стеклите се събития отива с каретата си до телеграфо-пощенската станция, за да декларира своето съгласие. Той обявява всички необходими заповеди, за да бъде подготвена българската армия, да бъде свикано Народно събрание и да бъде приета вече обединената България, припомни Димчева.
Неочакваната поява на княза не остава незабелязана от варненската общественост, която е силно развълнувана. Не след дълго целият площад е изпълнен от хора. На възторжените възгласи князът отвръща от балкона: "Българи! Южна България от днес се присъединява към Северна България. Да подкрепим с оръжие в ръка това народно дело!"
В първата витрина са подредени документи от кореспонденцията по въпроса със Съединението, които по-късно са събрани в книгата Архива на Възраждането, дело на историка Димитър Страшимиров, брат на писателя Антон Страшимиров.
Със събирането и съхраняването на кореспонденцията той поставя основите на българската памет, изтъква Димчева.
Посетителите на изложбата могат да усетят вълненията на предците си от 15-годишнината от Съединението и да видят експонираната празнична програма по повода.
Във втората витрина е изложен най-въздействащият документ - Манифестът, подписан във Велико Търново от Александър I Батенберг, с който той обявява Съединението.През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..