Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".
35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в университетската болница „Света Марина“, а специалността му е вътрешни болести и нефрология. Сега е преподавател в Медицинския университет във Варна. Но любовта му към поезията и писането го съпътства през годините. Автор е на 6 стихосбирки. Вдъхновение намира в най-различни неща.
Още в началото на своя житейски и професионален път е Хелин Байрактарова от Кубрат. Тя е второкурсничка в Медицинския университет във Варна, учи „Фармация“. Наследила е от майка си любовта към поезията. Но освен стихотворения, тя пише и разкази.
"Хората лекуваме първо с думи, след това слагаме белите престилки, защото фармацевтите, денталните медици, лекарите сме едно цяло, ние сме да помогнем на хората и те да са здрави," казва Хелин.
Проф. Златимир Коларов е председател на организацията - домакин на форума Съюза на лекарите-писатели в България „Димитър Димов“. Той е и генерален секретар на Международния съюз на лекарите-писатели. Най-пишещият сред ревматолозите лекар има издадени десетки книги, от които 19 художествени. В момента, обаче е в творческа почивка.
Над 100 са членуващите в съюза на лекарите-писатели у нас. На форума във Варна участват шестима лекари от Варна и трима студенти от Медицинския университет.
Тази година за първи път бяха присъдени наградите „Хипократ и Пегас UMEM” за литературно творчество и принос. Техни носители станаха д-р Карлос Виейра Рейс от Португалия, д-р Лоран Веркустр от Франция, д-р Мадалена Бонели от Италия и проф. Златимир Коларов.
По повод 80 години от рождението на художника Христо Господинов – Печката (1945–2003), на 5 май 2025 г. от 18 ч. в Галерия 33 – Варна ще бъде открита изложба, организирана от неговата дъщеря Велина Господинова. Събитието ще бъде съпътствано от специална видеопрезентация с архивни снимки и творби на художника. Христо Господинов-Печката е художник с..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Световна драматургия, силни български участия и международно признати имена ще срещнат публиката във Варна през юни. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ обяви програмата на своето 33-то издание. От днес започва и продажбата на билети за спектаклите, които ще се играят на различни варненски сцени. Фестивалът отново залага на програма с..
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..
В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна от 24 април до 7 май 2025 г. ще бъде представена изложба офорти на ученици от НУИ “Добри Христов” - Варна. Това гостуване на младите таланти в музейна среда е вече традиционна част от партньорството на Варненската галерия и Училището по изкуствата. 15 са участниците в изложбата - всички са от..
С първо и второ място се завърнаха от участието си в Международния конкурс „Talent for Dance“, провел се в Торино, Италия, възпитаничките на студио „Балет“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна. Първото място в раздел „Класически балет“, категория „Сеньори“, бе за танца „Кармен денс“. Малките балеринки на Бистра Бъчварова се класираха втори с..
Проект, наречен с интересното име „Трибункер“, започна своята реализация в морския град Каварна. Трима приятели, хора на изкуството, се обединиха около идеята да превръщат заобикалящата ни градска среда в по-приятно, чисто и приветливо място. Младежите са убедени, че видът на пространството, в което живеем, е от голямо значение за възпитанието и..