Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла": Никой така детайлно не е описвал топонимите от Дуранкулак до Кранево

„Всеки от нас е в триадата на времето - минало-настояще-бъдеще. Защото в настоящето и бъдещето винаги има и част от миналото. Тази книга е за миналото, но е написана с взор насочен към настоящето и бъдното. Тя е резултат от многогодишни проучвания с прилагане методите на научното дирене. Същевременно сме се постарали да избегнем сухотата на чисто научния стил, за да направим книгата достъпна за широк кръг читатели. Пътят, изминат до нейното написване, включваше издирване и анализ на значителна по обем литература, архивни документи, многобройни интервюта, възстановяване на спомени, подбиране на илюстративен материал и накрая синтез на всичко това. Предварително поставената задача - представяне на миналото на Крайморска Добруджа с акцент върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието се оказа трудна, не само като проучване и реализация, но и като обем. В нея са разработени теми, които досега не са били обект на насочени проучвания като историческата топонимия, описанията в пътеписи от последните шест века, легендарната и демографската история на Крайморска Добруджа. Разлистете я и на почти всяка страница ще намерите малко известни факти и истории и ще научите нещо ново!“.

С тези уводни думи авторът на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" проф. Ангел Ангелов започна срещата си с читателите в Белия град.

Това, което зная и съм събрал като информация, но не е могло да намери място в тази първа книга за Крайморска Добруджа, вероятно ще бъде представено в една втора книга – каза още той пред многобройните читатели в Балчик, над 70 души, присъстващи на срещата, които за около час се пренесоха в миналото.

"Никой така детайлно не е описвал всички тези топоними, със старите наименования, откъде произлизат, често с легендарни сюжети, как се изменят с времето. Той пази живия спомен за земята. Ако не бяха написани, то след едно поколение щяха да изчезнат" - подчерта приноса на изданието историкът д-р Петър Добрев, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, който направи анализ на съдържанието на книгата, придружен с архивни снимки.

„Това е интересен и приносен труд, изследване, което обогатява историографията на тема Добруджа. Приятно четиво, което смесва устната история, архиви, легенди – всеки добруджанец би имал интерес да го прочете“ – сподели още историкът, който е родом от Балчик.

"Ние, музейните работници, бяхме част от създаването на тази книга, тъй като проф. Ангелов идваше дълго време в музея – работеше от сутрин до вечер. Прегледа всички издания на пресата, които се намират в нашия фонд. Отдели това, което му трябва, и резултатът е "Крайморска Добруджа" – книга за Балчик, Каварна, Шабла. Всеки добруджанец, балчиклия трябва да я прочете" - поздрави автора директорът на Исторически музей - Балчик Радостина Енчева. Тя увери, че институцията, която ръководи, ще окаже подкрепа според възможностите си за издаването и на следващата книга, посветена на Балчик, която очакват с нетърпение.

 "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" е с обем 496 страници и включва 112 снимки, 25 таблици и 19 карти. Макар и с медицинско образование професор Ангелов е написал една история, неотстъпваща по нищо на редица исторически трудове за нашия край. Без съмнение тя претворява любовта на г-н Ангелов към Балчик и интересът му към неговото минало. В книгата са включени теми като демографската история на Крайбрежна Добруджа с разкази за войни, епидемии, преселения и обезлюдявания; спомени и описания на Балчик, Каварна и Шабла; ретроспекция на земетресенията и други природни катаклизми; приказен калейдоскоп на Добруджанското крайбрежие, включващ легенди, морски истории и битки, корабокрушения и пиратство. Едно от най-ценните неща в книгата е историческата топонимия на района от Дуранкулак до Кранево, придружено с много сателитни снимки и с кратко описание на местности, исторически обекти, природна забележителности и др." - споделят от Исторически музей - Балчик.

Чуйте повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25