Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла": Никой така детайлно не е описвал топонимите от Дуранкулак до Кранево

„Всеки от нас е в триадата на времето - минало-настояще-бъдеще. Защото в настоящето и бъдещето винаги има и част от миналото. Тази книга е за миналото, но е написана с взор насочен към настоящето и бъдното. Тя е резултат от многогодишни проучвания с прилагане методите на научното дирене. Същевременно сме се постарали да избегнем сухотата на чисто научния стил, за да направим книгата достъпна за широк кръг читатели. Пътят, изминат до нейното написване, включваше издирване и анализ на значителна по обем литература, архивни документи, многобройни интервюта, възстановяване на спомени, подбиране на илюстративен материал и накрая синтез на всичко това. Предварително поставената задача - представяне на миналото на Крайморска Добруджа с акцент върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието се оказа трудна, не само като проучване и реализация, но и като обем. В нея са разработени теми, които досега не са били обект на насочени проучвания като историческата топонимия, описанията в пътеписи от последните шест века, легендарната и демографската история на Крайморска Добруджа. Разлистете я и на почти всяка страница ще намерите малко известни факти и истории и ще научите нещо ново!“.

С тези уводни думи авторът на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" проф. Ангел Ангелов започна срещата си с читателите в Белия град.

Това, което зная и съм събрал като информация, но не е могло да намери място в тази първа книга за Крайморска Добруджа, вероятно ще бъде представено в една втора книга – каза още той пред многобройните читатели в Балчик, над 70 души, присъстващи на срещата, които за около час се пренесоха в миналото.

"Никой така детайлно не е описвал всички тези топоними, със старите наименования, откъде произлизат, често с легендарни сюжети, как се изменят с времето. Той пази живия спомен за земята. Ако не бяха написани, то след едно поколение щяха да изчезнат" - подчерта приноса на изданието историкът д-р Петър Добрев, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, който направи анализ на съдържанието на книгата, придружен с архивни снимки.

„Това е интересен и приносен труд, изследване, което обогатява историографията на тема Добруджа. Приятно четиво, което смесва устната история, архиви, легенди – всеки добруджанец би имал интерес да го прочете“ – сподели още историкът, който е родом от Балчик.

"Ние, музейните работници, бяхме част от създаването на тази книга, тъй като проф. Ангелов идваше дълго време в музея – работеше от сутрин до вечер. Прегледа всички издания на пресата, които се намират в нашия фонд. Отдели това, което му трябва, и резултатът е "Крайморска Добруджа" – книга за Балчик, Каварна, Шабла. Всеки добруджанец, балчиклия трябва да я прочете" - поздрави автора директорът на Исторически музей - Балчик Радостина Енчева. Тя увери, че институцията, която ръководи, ще окаже подкрепа според възможностите си за издаването и на следващата книга, посветена на Балчик, която очакват с нетърпение.

 "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" е с обем 496 страници и включва 112 снимки, 25 таблици и 19 карти. Макар и с медицинско образование професор Ангелов е написал една история, неотстъпваща по нищо на редица исторически трудове за нашия край. Без съмнение тя претворява любовта на г-н Ангелов към Балчик и интересът му към неговото минало. В книгата са включени теми като демографската история на Крайбрежна Добруджа с разкази за войни, епидемии, преселения и обезлюдявания; спомени и описания на Балчик, Каварна и Шабла; ретроспекция на земетресенията и други природни катаклизми; приказен калейдоскоп на Добруджанското крайбрежие, включващ легенди, морски истории и битки, корабокрушения и пиратство. Едно от най-ценните неща в книгата е историческата топонимия на района от Дуранкулак до Кранево, придружено с много сателитни снимки и с кратко описание на местности, исторически обекти, природна забележителности и др." - споделят от Исторически музей - Балчик.

Чуйте повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

обновено на 22.11.24 в 13:56

Пореден неуспешен опит за избор на председател на НС, заседанието продължава в сряда

Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати.  Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..

публикувано на 22.11.24 в 13:46

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25

До 7-годишна възраст децата изяждат толкова захар, колкото един възрастен човек за целия си живот преди век

Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...

публикувано на 22.11.24 в 08:50