Вечна памет на героите, паднали за освобождението засвидетелстваха балчиклии днес по повод 84 години от Освобождението на града от румънска окупация. Кметът на Балчик Николай Ангелов прочете слово за историческата дата, отец Стратия и Яков отслужиха заукопойна молитва и благодарствен молебен, граждани и организации сведоха глави пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, и поднесоха цветя и венци. Част от празничния ден по традиция бяха представителни части на Военноморските ни сили.
„Днес, окупацията на Добруджа, този трагичен епизод от българската история, ни напомня, че не трябва да допускаме компромиси и да бъдем чуждопоклонници на гърба на хилядите жертви, загубили живота си в тази неправда. Днес, все по-малко и все по-рядко се говори за тези зверства, но ние хората от този край, хората, чиито предци губят дома си, земята си и живота си, ще помним и ще пазим паметта на добруджанци жива. Не сме забравили!
Дано и нашите държавници да помнят, че зад всяко тяхно решение стоят човешки съдби!
Днес, отдаваме почит на хилядите, загубили живота си в името на Родината.
Поклон и вечна памет на героите!“ – подчерта кметът пред събралото се гражданство.
След тържествената част бе представен новият фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей - Балчик. Изданието е на български и английски език. На 76 страници са показани 116 стари фотографии и картички, илюстриращи развитието на града от Кримската война 1853 - 1856 г. до края на Втората световна война. Използвани са снимки и картички от фондовете на Исторически музей - Балчик, Военноморски музей - Варна, РИМ - Добрич, Колекция Гибсън, частни архиви и колекции. Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Община Балчик.
Съставител и автор на текста е уредникът Венцислав Чаков, който прикани обществеността за съдействие при реализиране на следващата им инициатива. Планира се издание със стари картички на Балчик и следващата част III на „Ценностите на Балчик“, която ще обхваща периода 1945-1990 година, когато тук също са се случвали много интересни събития. Историческият музей – Балчик се обръща към тези, които разполагат с хубави фотографии, да ги предоставят за заснемане, след което ще им бъдат върнати.
На 21 септември 1940 г. се слага край на продължилата четвърт век румънска окупация. Балчик е първият освободен от българските войски град в Южна Добруджа. Възвръщането му в пределите на България е по силата на Крайовската спогодба от 07.09.1940 г. Същата година, на 21 септември генерал-лейтенант Георги Попов – командир на Трета българска армия, освобождава града. Балчиклии посрещат възторжено своите освободители, а площадът се оказва твърде малък да побере всички желаещи да аплодират българските войни. Възстановява се границата между България и Румъния до 1913 г.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...