За участие в 14-ото издание на международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, който се провежда всяка година по това време в Балчик, организиран от сдружение „За Балчик“ с подкрепата на Общината и спонсори, тук са повече от 1200 изпълнители от 17 области на страната, както и от чужбина – Украйна, Босна и Херцеговина, и с участието на почетния гост на събитието – посланичката на Мароко у нас Закия ел Мидауи.
Откриването на 20 септември вечерта с дефиле по централната улица от площад „Рибарски“ до центъра ще се запомни с пъстрите нашенски шевици и уникални ритми, но и с полагане основите на международен културен обмен между Балчик и Кралство Мароко в лицето на Нейно превъзходителство и директора на фестивала Галина Гавраилова. Двете си размениха ценни за сърцето подаръци, символи на традициите и културата на двете държави.
Пред многобройната публика бяха представени 25 традиционни марокански женски облекла, обличани на светски празници и семейни тържества, от които световноизвестният френски дизайнер Ив Сен Лоран черпи вдъхновение години наред. Българска хубост и мароканска традиция показаха момичета от Балчик, които дефилираха в тях, и така пресъздадоха част от културното богатство на африканската страна сред морето от български багри.
„Четири дни Балчик е една картина – българска картина, тази на нашия бит, традиция и култура“ – призова за пореден път Гавраилова да пазим традициите и предаваме на идните поколения.
„Вашата слънчева усмивка носи енергията и духа на Кралство Мароко. Поклон за усилията и енергията да представите тук традиционните облекла на мароканката. Ако силата се носи от мъжа, то красотата и уютът са присъщи на жената. Силно се надявам и вярвам, че 20 септември ще е датата, която ще постави началото на съвместната ни дейност за идващите издания на фестивала“ – пожела Гавраилова на официалния гост прекрасни и незабравими спомени в Белия град.
От своя страна, г-жа Закия ел Мидауи изрази огромното си удоволствие да представи тук своята култура. Поздрави и благодари на организаторите на фестивала и домакините в лицето на общинското ръководство за това, че подкрепят мероприятия, популяризиращи богатството на българската култура. Нейно превъзходителство обеща да отнесе всички емоции и послания в посолството на страната си у нас.
21 и 22 септември са дните за конкурс, жури в състав проф. Даниела Дженева – председател, и членове фолклористите проф. Антон Андонов, проф. Николай Ников, д-р Данислав Кехайов оценява участниците в категориите клубове за народни хора, народно пеене, обработен фолклор, сценична раздумка, автентичен фолклор. Тазгодишните ръководители на ателиета са: за песни доц. д-р Бинка Добрева – Преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ гр. Благоевград, народна певица, и за хореографска композиция – Данаил Цолов, директор на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци – Плевен.
На 23 септември е награждаването с галаконцерт, които започват в центъра на града в 10.00 часа, предшествани от дефиле. Ще бъдат излъчени множество специални награди на журито – "Най-артистично дете"; "Най-артистичен детски колектив"; "Най-малък участник на фестивала"; "Най-възрастен участник на фестивала"; "Най-многоброен колектив"; "Най-весел и атрактивен колектив"; "Най-добър вокален педагог"; "Най-добър хореограф"; "За съхраняване на автентичния фолклор"; "Награда на Кмета". По традиция най-личните мома и момък ще бъдат рекламните лица за догодина.
Уличка на занаятите и Музей в куфар с експонати на над 100 години изненадват и тази година участници и гости на фестивала.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..