Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози представят във Варна изследвания за бронзовата и желязната епоха в Югоизточна Европа

Регионалният исторически музей във Варна е домакин на четвъртата международна конференция "Нещата от живота", организирана от инициативата "Перспективи на Балканската археология"/Perspectives on Balkan Archaeology (PeBa).

„Перспективи за Балканската археология“ e мрежа от изследователи с фокус върху бронзовата и желязната епоха в Югоизточна Европа. Основна цел е да се създаде международна платформа за млади учени, да бъде подновен, улеснен и поддържан устойчиво трансграничният обмен на изследвания в областта на археологията между Централна и Югоизточна Европа. 

Международната конференция във Варна събира от 25 до 28 септември в зала "Одесос" на Археологическия музей повече от петдесет учени от всички страни на Балканите, от Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Италия и Полша. Основните изследвания, представени в рамките на форума, са тематично насочени към късната бронзова и ранната желязна епоха (ХІІІ-Ѵ в. пр. Хр.) в региона на Югоизточна Европа. Конференцията беше открита с лекция на Султана-Мария Валамоти, професор в катедрата по история и археология на Солунския университет "Аристотел".

Организатори са Австрийската академия на науките, Лудвиг Максимилиан Университет - Мюнхен, Институтът по класическа археология към Карловия университет в Прага в сътрудничество с БАН - Национален археологически институт с музей и Регионален исторически музей - Варна.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..

публикувано на 17.01.25 в 06:00

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30

Продължава кампанията за поставяне на дефибрилатори в български хижи

Втора година продължава кампанията "Спаси живот в планината" за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на инициативата през миналата година с такива уреди вече са оборудвани десет високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5 000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната..

публикувано на 16.01.25 в 16:15

Наследниците на Ташко Костов - Салашки с дарение към Музея за нова история на Варна

Наследниците на въстаника Ташко Костов - Салашки направиха дарение на Музея за нова история на Варна. Сред дарените вещи са лични принадлежности и оборудване, предоставени от внуците Анастас Станев и Васил Василев, както и от правнука Михаил Михайлов. Те получиха благодарствени грамоти от екипа на музея в знак на признателност.  Траян Димитров,..

публикувано на 16.01.25 в 13:28

Правят ли се достатъчно проверки опасни ли са билбордовете?

Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..

публикувано на 16.01.25 в 10:37

Инфекциозните болести – новото/старо предизвикателство пред човечеството

В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови..

публикувано на 16.01.25 в 10:15

Ограждения и багер се появиха на плажа в Аспарухово

Какво се случва на аспаруховския плаж? Този въпрос задават варненци в местни фейсбук групи, след като там бяха публикувани снимки на обособен с метални преграждения участък от плажната ивица и наличието на багер. Нов ресторант се прави на плажа. Ще е преместваем обект, на мястото на заведение,  премахнато миналото лято. Това коментира за Радио..

публикувано на 16.01.25 в 09:05