Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вятърната енергия в Черно море - възможност или заплаха?

Снимка: АП/БТА

Няма съмнение, че офшорните вятърни паркове имат потенциал, но когато говорим за изграждането на такива в българската акватория на Черно море, въпросът не е в това колко е полезен вятъра, а дали и колко духа, т.е. дали духа постоянно. Това коментира по време на дебат по темата „Вятърната енергия в Черно Море - възможност или заплаха?“ Александър Николов – бивш министър на енергетиката от квотата на ИТН в правителството на Кирил Петков.

Основните примери, които се дават по отношение на възможностите за развитие на вятърната енергия в морето са от Северно море и от Каспийско море, но ако там духа постоянно, в Черно море не е така, което води до съмнения за устойчивостта на една подобна инвестиция.

Другият възникващ проблем е демографията – фактор, за който рядко говорим или визираме, но който пряко влияе при планирането на каквито и да било инвестиции.

България е сред страните с най-бързо топящо се население в света, до 2050 г. прогнозите са, че българското население ще намалее с малко над една пета спрямо сегашните около 7 млн. души.
Отделен фактор е и структурата на населението, т.е. застаряването, което означава изоставане на страната не само, заради икономиката, каза Николов.

Според него т.нар. декарбонизация на Европа и в частност на България, за да е добре направена, предполага фокусиране върху изграждане на малки енергийни общности и оползотворяване на огромното количество имоти – частни, държавни, общински или индустриални, които да станат енергийно независими. Това означава например изграждането например на индустриални зони, които да са енергийно независими, поставянето на фотоволтаични панели на много повече места и др., посочи Николов.

Важно е обвързването на енергийните източници с потребителите на място.

Много е важно според него и къде и как се правят офшорни паркове – за поставянето на перки, без значение дали на сушата или в морето, се изискват 3-годишни изследвания на височина, посока на вятъра, сила и др.

У нас такива изследвания няма.

Не е ясно и какъв тип биха могли да бъдат потенциалните перки, как ще бъдат инсталирани предвид спецификата на Черно море, което е затворено и на 100 м. от повърхността наситено със сероводород.

Не може – категоричен е Николов, когато говорим за Черно море, да се базираме на данни от Северна Европа.

Още повече, че според него, слънчевата радиация у нас е по-висока от държавите в тази част на континента, вкл. и от Румъния, която има идеи за подобни паркове, а ние стоим като държава много добра по отношение на енергията от фотоволтаици.

Има значение и какви са разходите на индустрията в Европа при реализацията на подобни енергийни инвестиции, и у нас, каза Николов.

Според д-р Мария Трифонова, преподавател в катедра „Икономика и управление по отрасли“ на Софийския университет, офшорната вятърна енергия има голям потенциал и изграждането на паркове ще доведе до ръст на заетостта.

1 гигават парк дава 10 хил работни места. Данните, на които тя се базира обаче са от Великобритания и на база офшорни паркове в Северно море.

Ще има и пари, които ще бъдат за пристанищните мощности, които ще обслужват корабите, които ще са ангажирани със сервиза на парковете, смята Трифонова.

Според нея, Варна и Бургас могат да се превърнат в енергийни центрове, защото в това отношение са много активни Румъния и Турция. Последната обаче – припомням, не е държава членка на ЕС и там действат други регулации.

По думите на Трифонова, само 1 процент от акваторията на България е предназначена за изграждането на офшорни паркове.

Защо продължаваме да говорим за офшорни вятърни паркове при условие, че има изключително много неясни моменти, които касаят екологията, свързаността със сушата и електропреносната мрежа, разходите за изграждане, технологията, цените и стигнем в един момент и до военния риск в Черно море? Чуйте коментара на Александър Николов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велислав Величков

Велислав Величков: Изборът на председател на НС се протаква, за да стане Сарафов главен прокурор

С протакването на избирането на председател на парламента се скъсява до минимум възможността да бъдат приети промени в Закона за съдебната власт, с които да се прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор от орган с изтекъл над 2 години мандат. Бавенето е обвързано с избора на единствения кандидат за главен прокурор - Борислав Сарафов, на 16..

публикувано на 23.11.24 в 11:30

Бойко Борисов с виждане за излизане от политическата криза- Атанас Атанасов от ДСБ председател на НС

След като вчера депутатите не успяха за пети път да изберат председател на Народното събрание, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изпратил писмо до ПП-ДБ с предложение за излизане от политическата криза и покана за среща. Според източници на БНР, поканата е подписана лично от Бойко Борисов. Неофициално предложението е лидерът на ДСБ Атанас..

публикувано на 23.11.24 в 11:20

Верижна катастрофа блокира АМ "Тракия", има загинал

Верижна катастрофа с пет автомобила затруднява движението по АМ "Тракия" в района на 95-ти километър, в посока София. Сигналът за тежкия пътен инцидент е получен тази сутрин. При инцидента има един починал и няколко ранени участници. Има екипи на Пътна полиция, пожарната и Спешна помощ. Движението в района е спряно. Автомобилите се пренасочват през..

публикувано на 23.11.24 в 09:40

Времето на 23 ноември - силен вятър и застудяване

Днес до обяд облачността ще се запази значителна, с валежи от дъжд. По Южното Черноморие са възможни по-значителни количества, а в предбалкана валежите за кратко ще преминават в мокър сняг. Ще духа умерен, временно силен северозападен вятър, който следобед ще отслабва. През втората половина от деня валежите от северозапад на югоизток постепенно..

публикувано на 23.11.24 в 08:16

Запълват дупки по улици в район „Одесос“

Започнаха текущите ремонти на уличната настилка в район „Одесос“, съобщава в социалната мрежа Facebook районният кмет  Янислава Шопова. Днес бяха завършени компрометираните участъци по „Пирин“ и „Дрин“, в частта от бул. „Цар Освободител“ до бул. „Владислав Варненчик“  Частично са фрезовани участъци по ул. „Македония“, които ще бъдат завършени в..

публикувано на 22.11.24 в 19:51

Кметът на Варна обяви 3 януари за неучебен ден

Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари (петък) 2025 за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари (понеделник), съобщават от общинския пресцентър. Официално обявената от Министерството на образованието и науката коледна ваканция е в периода от 21 декември 2024 г. до 2 януари..

публикувано на 22.11.24 в 18:46

28 200 лева ще се разпределят между 35 крайно нуждаещи се варненци

28 200 лева ще бъдат разпределени за отускане на еднократна финансова помощ за задоволяване на комунално-битови потребности на 35 лица от Община Варна. Това стана ясно по време на ПК "Социални дейности и жилищна политика". Помощта варира между 500 и 1500 лева.  Отказ от такава помощ получиха 6 лица, тъй като или надвишават линията на бедност, или вече са..

публикувано на 22.11.24 в 16:45