Няма съмнение, че офшорните вятърни паркове имат потенциал, но когато говорим за изграждането на такива в българската акватория на Черно море, въпросът не е в това колко е полезен вятъра, а дали и колко духа, т.е. дали духа постоянно. Това коментира по време на дебат по темата „Вятърната енергия в Черно Море - възможност или заплаха?“ Александър Николов – бивш министър на енергетиката от квотата на ИТН в правителството на Кирил Петков.
Основните примери, които се дават по отношение на възможностите за развитие на вятърната енергия в морето са от Северно море и от Каспийско море, но ако там духа постоянно, в Черно море не е така, което води до съмнения за устойчивостта на една подобна инвестиция.
Другият възникващ проблем е демографията – фактор, за който рядко говорим или визираме, но който пряко влияе при планирането на каквито и да било инвестиции.
България е сред страните с най-бързо топящо се население в света, до 2050 г. прогнозите са, че българското население ще намалее с малко над една пета спрямо сегашните около 7 млн. души.
Отделен фактор е и структурата на населението, т.е. застаряването, което означава изоставане на страната не само, заради икономиката, каза Николов.
Според него т.нар. декарбонизация на Европа и в частност на България, за да е добре направена, предполага фокусиране върху изграждане на малки енергийни общности и оползотворяване на огромното количество имоти – частни, държавни, общински или индустриални, които да станат енергийно независими. Това означава например изграждането например на индустриални зони, които да са енергийно независими, поставянето на фотоволтаични панели на много повече места и др., посочи Николов.
Важно е обвързването на енергийните източници с потребителите на място.
Много е важно според него и къде и как се правят офшорни паркове – за поставянето на перки, без значение дали на сушата или в морето, се изискват 3-годишни изследвания на височина, посока на вятъра, сила и др.
У нас такива изследвания няма.
Не е ясно и какъв тип биха могли да бъдат потенциалните перки, как ще бъдат инсталирани предвид спецификата на Черно море, което е затворено и на 100 м. от повърхността наситено със сероводород.
Не може – категоричен е Николов, когато говорим за Черно море, да се базираме на данни от Северна Европа.
Още повече, че според него, слънчевата радиация у нас е по-висока от държавите в тази част на континента, вкл. и от Румъния, която има идеи за подобни паркове, а ние стоим като държава много добра по отношение на енергията от фотоволтаици.
Има значение и какви са разходите на индустрията в Европа при реализацията на подобни енергийни инвестиции, и у нас, каза Николов.
Според д-р Мария Трифонова, преподавател в катедра „Икономика и управление по отрасли“ на Софийския университет, офшорната вятърна енергия има голям потенциал и изграждането на паркове ще доведе до ръст на заетостта.
1 гигават парк дава 10 хил работни места. Данните, на които тя се базира обаче са от Великобритания и на база офшорни паркове в Северно море.
Ще има и пари, които ще бъдат за пристанищните мощности, които ще обслужват корабите, които ще са ангажирани със сервиза на парковете, смята Трифонова.
Според нея, Варна и Бургас могат да се превърнат в енергийни центрове, защото в това отношение са много активни Румъния и Турция. Последната обаче – припомням, не е държава членка на ЕС и там действат други регулации.
По думите на Трифонова, само 1 процент от акваторията на България е предназначена за изграждането на офшорни паркове.Защо продължаваме да говорим за офшорни вятърни паркове при условие, че има изключително много неясни моменти, които касаят екологията, свързаността със сушата и електропреносната мрежа, разходите за изграждане, технологията, цените и стигнем в един момент и до военния риск в Черно море? Чуйте коментара на Александър Николов в звуковия файл.
Днес атмосферата ще бъде неустойчива. Ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, ще има краткотрайни валежи и гръмотевична дейност, като явленията ще са по-добре изразени след обяд и привечер над Североизточна България и по Северното Черноморие. Ще духа до умерен вятър от югоизток. Максимални температури между 23° и 28°, малко..
В осмото издание на конкурса за чиста журналистика на интернет портала Dir.bg - Web Report 2025, фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев спечели специалната награда за фоторепортаж. Призът е споделен с украинския му колега Олександър Барон. Репортажът, който е премиран носи заглавието "Винаги верни: Един ден с Морската пехота на Украйна". Снимките..
Национален Фестивал на лавандулата ще се проведе за единадесети път на 21 юни на площад “Бялата лястовица” в Генерал Тошево, съобщиха от общинската администрация. Организатори са местната администрация и Национално сдружение на производители на лавандула. Празникът ще започне с пешеходен преход до лавандулови насаждения и дестилерия в околностите на..
Биткойнът достигна рекорден връх на фона на оптимизма по отношение на законодателството на САЩ Биткойнът достигна рекордно високи стойности, воден от вълната от оптимизъм по отношение на законодателството за криптовалутите в САЩ. Най-популярната криптовалута в света нарасна и достигна исторически връх от 109 499,80 долара, надминавайки предишния си..
Автобусите по линия 39 на Градски транспорт Варна вече се движат по утвурдения си маршрут, съобщават от общинския превозвач. По-рано днес движението в района на ул. "Кракра" бе преустановено двупосочно заради потушаването на пожара, който пламна в подпокривното пространство на сградата на бившия дом за сираци "Княгиня Надежда".
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Ул. "Кракра" от кръстовището с бул. "Христо Ботев" във Варна е затворена за движение. Автобусна линия 39 не обслужва спирки "Тодор Влайков", "Елин Пелин" и "Христо Ботев" - двупосочно, съобщават от Градски транспорт ЕАД.