Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Под 1% от изследвания пчелен мед е с наличие на забранени лекарства

За последните 7 години в лабораториите към БАБХ са направени над 10 000 проби

Снимка: Pixabay


Мнозина наричат пчелния мед натурален антибиотик от природата, за който знаем, че е изключително полезен за здравето. За да е така обаче, медът трябва да е истински, качествен и по възможност да не съдържа той самия някакви антибиотици или други лекарствени препарати. Уви. Случва се контролните органи в лицето на Българската агенция по безопасност на храните да засичат в своите лаборатории мед, който е със съдържание над нормата на забранени лекарствени препарати.

За последните 7 години в акредитираните лаборатории на БАБХ са направени над 10 хиляди изследвания на пчелен мед. Оказва се, че пробите, в които е установено наличие на забранени лекарства са само 5, поясни за Радио Варна д-р Иван Иванов, началник отдел „Лабораторни дейности“ към ОДБХ във Варна.

"Това на фона на изследваните проби е 0.2 процента. Пробите, в по-голямата си част са от внос от трети страни и самоконтрол от клиенти", каза още д-р Иванов. Отклонения се установяват и по други показатели като съдържание на вода, ХМФ (хидроксиметилфурфурол) и диастазна активност. Общо броят на пробите в цялата страна, в които са установени отклонения по тези показатели, са около 115 или малко над 1% от всички изпитвания.

За последните 2 години в лабораторията на ОДБХ-Варна са установени 5 проби с отклонения, каза д-р Костадинка Маринова, началник отдел "Контрол на храните". В нито една от тях обаче не е установено съдържание на лекарствени препарати.

"Две от тези пет проби са със завишено количество на вода, а останалите три - на ХМФ", поясни д-р Маринова и допълни, че завишението на нормите при тези показатели не е опасно за човешкото здраве, но пък удря по качеството на меда. Пчелният мед с отклонения не се допуска до пазара като такъв, а може да бъде насочен за производство на козметични продукти или сладкарски изделия.

Медът с наличие на забранени лекарствени препарати обаче е опасен за здравето и затова се унищожава.

Димитър Димитров е пчелар от дълги години и отглежда над 250 кошера в землището на село Засмяно. Има и собствен магазин за мед и пчелни продукти. Проблем за него и останалите български производители обаче е вносния мед от Украйна, Китай и други страни извън ЕС, който, по думите му подбива българския пазар и е по-некачествен от натуралния български мед. Димитров се съмнява, че пробите, в които са били открити забранени лекарствени препарати са именно от вносен мед.

"Например, в Украйна могат да се ползват антибиотици съвсем свободно. И когато такъв мед се смеси с наш мед, който е хубав и чист, нормално е да се появят и някакви аномалии", поясни Димитров.

"Най-честата причина за попадане на забранени лекарствени препарати в меда е при влагането им при борба със паразитни или бактериални заболявания на пчелното пило", поясни д-р Иван Иванов. 

Предпоставка за по-високото съдържание на вода в меда е когато той не е още достатъчно узрял. Високото съдържание на ХМФ пък се дължи на загряването на меда на по-висока от допустимата температура, която е до 40 градуса, каза пчеларят Димитър Димитров. Това се прави за да има медът търговски вид и да няма кристализация, въпреки че според Димитров тя е естествен процес, който гарантира, че медът е истински.

Той посъветва да не правим това и в домашни условия. Не са редки случаите, в които се установяват и завишени нива на захароза в меда.

"Това вече може да се получи при недобросъвестни колеги. По време на основната паша на пчелите, наливат захарни сиропи за да получат по-голямо количество мед, да увеличат добива", обясни пчеларя.

Всички тези несъответствия обаче не могат да бъдат установени без обстоен лабораторен анализ. Или казано по друг начин – нито потребителите, нито дори експерти не могат с просто око да определят дали медът е истински или не. А според Димитър Димитров по-хубав и качествен от българския мед няма, въпреки че в последните години се наблюдава тенденция, българите да консумират все по-малко мед. Той припомни полезните свойства на меда, които са за целия организъм.

"Билковият мед помага за белите дробове, за кашлици. Букетът е полезен при стомашно-чревни заболявания. Лавандулата пък успокоява нервите. Това е елексир за човешкия организаъм", каза още Димитър Димитров. 

Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18

Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж

На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..

публикувано на 21.11.24 в 07:14

Нова година в Тунис и Египет излиза по-евтино от някои хотели в зимните ни курорти

Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..

публикувано на 21.11.24 в 08:20