Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места. Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е единственият представител на България в състезанието при младежите. След завръщането си той даде първото си интервю за Радио Варна и сподели своите емоции и впечатления.
„Състезанието беше невероятно организирано, а конкуренцията – изключително силна“, каза Стойков. Той се състезава в четири категории, като успя да завоюва трето място в класическия културизъм, четвърто в класическата физика и пето в категорията open. Максим разказа и за времето, прекарано в Иран, където е бил без връзка с външния свят. „Хората там са много различни от нас, но проявиха уважение и интерес към нас като чужденци“, добави той. Неговият треньор, Венци Чанев, играе ключова роля в успеха му. „Той е като втори баща за мен и сме преминали през много неща заедно“, сподели Стойков.
Въпреки трудностите, Максим е горд с представянето си и смята, че е успял да се отличи сред силна конкуренция от 28-30 държави. Той благодари на своя треньор Венци Чанев, с когото работи от детството си, и планира да продължи да се развива в спорта. Стойков споделя и интересен инцидент на летището в Дубай, свързан с проверка на медалите му, за който ще може да чуете в звуковия файл по-горе.
- Добре дошъл, Максим Стойков! Изключително сме горди с теб след твоето представяне на световния шампионат в Иран. Разкажи ни повече за опита си там.
Здравейте! Благодаря за поканата. Връщането ми от световното първенство е наситено с емоции и впечатления. Състезанието и подготовката за него бяха дълги и интензивни. Бях много мотивиран, особено след успешното ми представяне на европейското първенство.
- Ти беше единственият български представител на този шампионат. Как се чувстваше да си там сам?
Да, бях единственият представител за България. Участвах в четири категории и спечелих три медала – две титли и едно четвърто място.
- Разкажи ни за категориите, в които участва.
Състезавах се в класически културизъм и класическа физика. Първата ми категория завърши с трето място, в класическа физика взех четвърто, а в последната категория завоювах пето място. Конкуренцията беше жестока, с много участници, които бяха изключително подготвени.
- Каква беше атмосферата на самото състезание?
Атмосферата беше невероятна. Организацията от страна на Иран беше на много високо ниво. Състезанието не спираше, имаше много участници и много малко почивки. Лично за мен беше предизвикателство, но и огромно удоволствие. Състезанията ми бяха в един ден и започваха от сутринта и свършваха чак в полунощ, което е сериозно предизвикателство.
- Знаем, че пътуването до Иран е било мечта и за теб, и за твоя треньор. Какви чувства изпитваше, когато видя мечтата си реализирана?
Това беше наистина наша сбъдната мечта. След обявяването на мястото, ние решихме да тръгнем с единствената надежда за успех. Никога не съм се съмнявал в себе си и знаех, че ще дам всичко от себе си. Моят треньор, Венци Чанев, е с мен от 13-годишен. За мен той е като втори баща. Работили сме дълго и заедно сме преминали през много трудности и успехи. Без него не бих могъл да постигна това.
- Какви бяха впечатленията ти от самия Иран?
Бяхме на остров Киш, който е туристическа дестинация. Мястото е невероятно красиво, но хората имат различен начин на живот. Преживях интересни моменти, като например, че бях почти седмица без връзка със света, което всъщност помогна да се фокусирам върху състезанието.
- Имаш ли някакви забавни или интересни истории от пътуването?
Да, например, при преминаването през летището в Дубай ми спряха багажа заради медалите. Оказа се, че трябва да покажа документ за притежание, а те не можеха да ги пипнат. Беше малко стресиращо, но всичко приключи без проблем.
- Какво следва за теб след този успех?
Имам още две години в младежката категория, в които планирам да се развивам. За сега се фокусирам върху подготовката и състезанията, които ще ми помогнат да стана още по-добър.
- И накрая, какво би искал да споделиш с младите спортисти?
Важно е да следвате мечтите си и да работите упорито. Успехът не идва лесно, но с постоянство и труд всеки може да постигне целите си.
- Благодарим ти, Максим! Успехи в бъдеще!
Благодаря! Надявам се да продължа да представям България на високо ниво.
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..
Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..