"Нещо, което касае човешкото здраве и човешкия живот е безценно", категоричен беше Георгиев. "Ако искаме да имаме качествени водачи, трябва много да се "потим" в шофьорския курс. Това означава амортизация, по-честа смяна на автомобили, на кабинети, учебни пособия и други", обясни експертът.
Според Георгиев школите, които предлагат по-ниски от обичайните цени за курса, го правят за сметка на броя часове и съответно качеството на обучението.
90% от школите у нас са в сивия сектор, допълни още експерта.
"В момента инструкторите са в ролята на автошкола без да има разрешение за това. И тук се появява сивият сектор, което означава да се събират само едни такси от курсистите и да не се инвестира нито една стотинка, защото няма как да се инвестира от субект, който е сив", коментира Красимир Георгиев. По думите му, именно автоинструкторите от сивия сектор са тези, които протестират срещу новите промени в шофьорските курсове и изпити.
Съгласно новата наредба инструкторите ще отбелязват началото на обучителния час и упражненията, а курсистите ще потвърждават готовността си да започнат. В края на всеки урок системата ще отразява дали е отработено планираното упражнение, колко са изминатите километри и каква е развитата скорост. Това категорично ще намали произшествията по пътя, включително и тези с участието на млади шофьори, смята Георгиев.
Също така, курсистът ще може да се явява на изпит не повече от четири пъти за шест месеца, предвиждат още промените. При неуспех – ще трябва да заплати нов курс.Красимир Георгиев приветства и идеята за въвеждане на автомобилните симулатори в обучението на бъдещите шофьори, по примера на други европейски държави. В България такива симулатори вече има в някои школи, но те са само пожелателни.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов в звуковия файл
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..