Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Лалева в Балчик: Нека дадем това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим

Смирени и готови да дадат това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим – да се обичаме. Такива бяха усещанията в Балчик снощи след представянето на „Пътища от огън“ – третият роман на Мария Лалева. Това е книга не за войната, а за любовта. Любовта, която е по-голяма от религиите. Любовта – нашето призвание, за да може този свят да се спаси. Книга като покана – да открием колко много любов има в нас, сподели в притихналата зала авторката, която среща балчишката публика с всяка своя творба, защото тук тя не идва на гости, а се прибира у дома, където трябва да си най-искрен.

„Благодаря на всички за вниманието и обичта, която получавам тук. Благодаря и на себе си, че стигнах до Балчик, защото аз почти нямам небалчишка книга.  Тук или редактирам, или пиша“ – изрази признателността си към своите домакини от Белия град тя.„Това е най-различната ми, най-човешка книга. Книга за любовта. Толкова любов ще видите в нея, толкова прошка, милост, приятелство, осъзнаване, трансформация, че ще разберете накрая, че огънят, освен че може да изгори и взриви един свят, той може да бъде прибран в огнището да топли и да създава уют. Истината е, че това е пътят на огъня сам за себе си. Пътят, който тръгва от Сирия. Имаме сирийски преподавател по история, който бяга от войната с малката си сестра, която онемява при едни бомбардировки. Стига до България. Всъщност това е книга за България. И започва с едно изречение, на което много държа. Винаги държа на първото изречение във всеки от романите си, както „Живот в скалите“ започва с „Аз съм най-щастливият сирак на света“, „Пасиансът на архангелите“ –с „Февруарското слънце бодеше очите“, тук започвам с „Жените пееха на хляба“. По-дълбока дефиниция за любов, близост и вграждане на женската енергия, топлина и любовта не знам, затова завърших и така книгата“ – обърна се към присъстващите Лалева да извикат любовта в себе си.

Представихте и трите си романа в Балчик, град, който е свързан с вас. Балчик преди повече от две години и половина посрещна украинци, бягащи от руската инвазия в страната им. От какво е вдъхновена тази книга?

Книгата не е вдъхновена. Имаше много дълго наблюдение и потапяне в неспособността на човека да премине границата на разделението между наши и чужди, между това как мерим с двоен аршин дори бежанците – едните ги ненавиждаме , а за другите отваряме обятия. Затова реших да пиша за тези, които ненавиждаме, да се попитаме защо. Защо на едните имаме способността да придаваме човешки лица и да посрещаме като хора,  а другите – не.
Най-важното за мен беше да насиля себе си, защото и аз страдах от такива предразсъдъци, да видя къде се корени предразсъдъкът. Той има много дълбоки корени. Това е насаждано с години – омразата към чуждата вяра, към чуждия континент, към чуждите навици. Трябваше да предизвикам себе си, защото човек ако не предизвика себе си, не преодолява нищо в себе си. Плъзга се в общите клишета. Това беше – нямаше вдъхновение, то дойде после, когато започнах да пиша, когато всъщност разрових всички тези неща и се потопих в историята и започнах да я напасвам, и тя започна да се търкаля.

Пожелавам ви многобройните ви читатели да стигнат до вашите мисли.

Надявам се да приемат новото ми лице, защото то е покана да открият своето ново лице и те самите.

След Балчик на 17 октомври, срещите с читателите на Мария Лалева продължават - във Велико Търново (21 октомври), Ловеч (22 октомври), Сопот (23 октомври), Казанлък (24 октомври), Стара Загора (29 октомври), Нова Загора (30 октомври), Димитровград (31 октомври) и Ямбол (28 октомври).

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07