Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варна ще бъде домакин на 41-вия конгрес на Международната федерация на екслибрис обществата

Варна ще бъде домакин на 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026-а. Организатор на събитието ще е Фондация за изкуство Йордан Петков. 

В следващите две години президент е ръководителят на организацията-домакин. Така до провеждането на конгреса на FISAE през 2026-та година във Варна президент ще бъде Нели Вълчева – директор на Фондация за изкуство Йордан Петков и на Международен Екслибрис Конкурс Варна.

"Особено сме радостни, че Варна ще представи България в тази престижна поредица от градове-домакини. На всеки FISAE форум присъстват между 100 и 500 участници – колекционери, художници, академични представители. Конгресите се превръщат не само в място на представяне и размяна на графика, но и в среда за обмен на идеи, в извор на приятелство, във възможност за представяне на града-домакин и местната култура и най-вече – за затвърждаването на неговото място в културната карта на света", подчерта Вълчева. 

В началото на месец октомври 2024-та година в Палма де Майорка, столицата на испанската автономна област Балеарски острови, се проведе 40-тото издание на конгреса на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE. В организацията членуват екслибрис общества, асоциации и институции от цял свят. Традиционно делегатите на конгреса – художници, колекционери, представители на институции, библиотеки, се събират, за да обсъдят бъдещето на общността, да разменят екслибриси помежду си или да поръчат на художниците да създадат нови, да затвърждават връзките между различните поколения и националности. На делегатската среща се приемат нови членове и се взема решение за мястото на провеждане на следващия конгрес, като то е различно за всяко издание.

Екипът на Фондация за изкуство Йордан Петков, организатор на престижния Международен Екслибрис Конкурс Варна, присъства на конгреса в Палма, където депозира своята кандидатура за членство. С единодушната подкрепа на делегатите на FISAE, фондацията официално беше приета за член на Международната федерация на екслибрис обществата.

Дейността на Фондация за изкуство Йордан Петков е посветена на мисията да разпространява и популяризира красотата на малката графика и екслибриса, организирайки не само престижния варненски конкурс, но и пътуващата в цяла България негова изложба. Като следваща стъпка в развитието и надграждането на тези дейности, на конгреса в Майорка излъчихме кандидатурата на Варна за домакин на следващото издание на FISAE през 2026-та година. Българската морска столица е красив и вдъхновяващ град, лятна културна столица на България, а домакинството е възможност за представителите на световното екслибрис общество да се докоснат до красотата на българското Черноморие. В оспорвана надпревара с кандидатурата на Гръцката екслибрис асоциация, предложила столицата Атина за домакин, морската перла Варна спечели безапелационно. Чрез таен вот между представителите на 23 държави, с 13 срещу 10 гласове, Варна беше избрана и за първи път престижният международен форум ще стъпи на българска земя. Домакин и организатор на събитието ще бъде Фондация за изкуство Йордан Петков, подкрепена от галерия Ларго.

Първият Международен Екслибрис Конгрес се провежда през далечната 1953-та година в Австрия. В годините той гостува в най-големите културни центрове по света, провеждайки се в градове като Лугано, Антверпен, Франкфурт, Амстердам, Барселона, Виена, Лайпциг, Париж, Краков, Хамбург, Будапеща, Лисабон, Ваймар, Утрехт, Сапоро, Милано, Санкт Петербург, Бостън, Пекин, Истанбул, Прага, Сан Франциско, а последният домакин през 2024-та беше Палма де Майорка.

България, като страна, в която се провеждат два престижни международни екслибрис конкурса (в Русе и Варна), е заслужила домакинството на този форум.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40