Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяването на полезащитните пояси в Добруджа е задължително

4116 лева излиза създаването на 1 декар нов полезащитен пояс. В сумата влиза раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията. Данните бяха изнесени от заместник-директорът на ДЛС-Балчик инж. Радослав Радев по време на международна конференцията на тема “Възстановяване на горски местообитания”. Тя е организирана от ЮЗДП и WWF, по проект по програма LIFE на ЕС. Радев коментира пред участниците във форума, че няма как само със средства от изсъхналите пояси да бъдат създадени нови, като това е проблем не само за стопанствата в Добруджа. Той обясни, че съхненето започна през 2019, като първите засегнати видове бяха американски ясен и бряст, но през следващите години сушата, високите температури и различни патогени и вредители засегнаха и дъбовете, цера, планинския и полски ясен и акацията.


„Концепцията е, че държавните горски предприятия следва да поемат всички разходи по стопанисването на горите, за сметка на приходите от дърводобива. Не може и не трябва дейностите по възстановяване на системата от полезащитните горски пояси да зависят от дърводобива, защото това ще доведе до тяхното унищожаване“, заяви пред колегите си инж. Радослав Радев. Той допълни, че част от изсъхналите пояси са презалесени със средства от проектите „Горите на Североизтока“ и „Земите и горите на орела“ по програма LIFE на ЕС, но за да бъде възстановена мрежата от важните за земеделието и биоразнообразието пояси, е необходимо да бъде променена цялостната политика, нормативната база и финансирането на различни дейности в сектор „Гори“. Инж. Радев обясни, че лесовъди от СИДП са направили предложения за промяна в наредбите и очакват те да бъдат приети.

„Възстановяването е поддържането на поясите е важно за всички нас, заради глобалните промени в климата“, каза още Радев. Добруджа е областта в България с най-малка годишна сума на валежите, или само 500 литра на квадратен метър. Това в съчетание с най-силните ветрове в България прави региона изключително сухо място. Количеството на валежите в района е близо до горната граница на полупустините (200-400 литра на квадратен метър годишно), поради което полезащитните пояси са изключително важни за запазване на влагата и плодородието й.

Добруджа

„В миналото прашните бури са били нещо обичайно и ако сега поясите не бъдат възстановени „житницата на България“ отново ще бъде изправена пред проблема с отвяването на чернозема в морето и липсата на каквито и да е условия за земеделие“, категоричен бе инж. Радослав Радев. 

Конференцията “Възстановяване на горски местообитания” е организирана от WWF България, в партньорство с ЮЗДП, като във форума участваха експерти от седем европейски страни, които разискваха важни теми свързани с пожарите в горите, засушаването, екстремните температури и възможностите за възстановяване на горските местообитания, което ще доведе до смекчаване на ефектите от изменение на климата.


По публикацията работи: Мартин Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не откриха взривни устройства в училищата във Варна, занятията се провеждат нормално

Проверките на шестте училища във Варна, които са получили на електронните си пощи заплашителни съобщения, са приключили, съобщиха от ОД на МВР. Не са открити взривни устройства, занятията се провеждат нормално. В момента от дирекция "Киберпрестъпност" в МВР извършват анализ и проверки на всички подобни случаи в страната.

публикувано на 22.01.25 в 14:01

Прясно излязъл от затвора беше задържан за наркоразпространение във "Владиславово"

Задържаха 49 – годишен варненец, рецидивист – осъждан за разпространение на наркотични вещества при акция в вчера в кв. „Владислав Варненчик“, съобщават от полицията. Мъжът е излязъл от затвора преди няколко месеца и отново се е заел с продажба на дрога. Полицаите са получили информация, която е била последвана от процесуално – следствени действия –..

публикувано на 22.01.25 в 13:47

От Кръвния център във Варна с призив за безвъзмездно кръводаряване, има недостиг и на A положителна

По 1200 души на месец даряват кръв във Варна. До средата на месеца кръводарителите, минали през Центъра по трансфузионна хематология са 600, каза директорът му д-р Мирела Кирякова. Тя посочи, че от кръвния център подготвят кампания по кръводаряване. Предстоят разговори с районните кметове, за да бъдат определени местата, на които да бъдат разположени..

публикувано на 22.01.25 в 13:40

На първо четене: Депутатите отхвърлиха промените в Закона за БНБ

Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от него..

публикувано на 22.01.25 в 12:14

Преди приемането на бюджета: Продължава извършването на разходи за социални плащания във Варна

Комисията „Социални дейности и жилищна политика“ към Общински съвет – Варна даде съгласието си Община Варна да извършва разходи за социални плащания преди приемането на бюджета.  Съветниците одобриха предложението на кмета за изплащане за януари и февруари на 2025 г. на средствата по приетата Социална програма за миналата година в частта на..

публикувано на 22.01.25 в 12:05

Катастрофа между автобус и тир на АМ "Хемус" край София

Двама души са транспортирани до болница "Света Анна" в София след катастрофа между автобус и тир на магистрала "Хемус" след тунел "Витиня". Сигнал за инцидента е подаден в 9:15 часа тази сутрин, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. Произшествието е станало в платното за движение в посока София, като в района се е..

публикувано на 22.01.25 в 11:15

Експертният екип за изменение на ОУП с второ заседание във Варна

Експертният екип за изменение на Общия устройствен план (ОУП) на Варна се събра за втори път в широк състав, за да отчете напредъка по темата и изготвените документи, съпътстващи процеса. Систематизирани бяха предстоящите стъпки в работата на експертите и беше изслушан доклад от зам.-кмета по въпросите на архитектурата и градоустройството Пламен Китипов..

публикувано на 22.01.25 в 10:24