Празни коридори, полупразни урни, скучаещи членове на избирателните комисии, които бяха повече от избирателите – така изглеждаше картината в ранния следобед в деветте секции в Средно училище „Найден Геров“.
А отишлите до урните бяха категорични, в отговора на въпроса кой е основният проблем, който трябва да разреши следващия районен кмет.
„Преди всичко да се полагат малко повече грижи за чистотата“, коментира варненка, която тъкмо беше гласувала.
„Очаквам да бъде малко по-добро почистването“, добави друга жена. Като проблеми бяха изтъкнати още и намаления брой на контейнерите в района на бившия завод „Дружба“, както и недостатъчния брой паркоместа.
Все проблеми, които според хората, трябва да бъдат решени именно от районния кмет.
„Той е като кмета на града, но си отговаря за своя район. Той трябва да знае какво искат неговите избиратели“, беше коментара на възрастна жена.
Младо момиче, което беше гласувало обаче не успя да отговори на въпроса какво очаква от следващия кмет на района. Но, за разлика от по-голямата част от гласоподавателите в училището, беше отишла до урната.
„Очаквам новия кмет на „Приморски“ да е стабилен и да остане повече време на този пост“, каза друга избирателка и заяви категорично, че винаги е гласувала и пак ще гласува след седмица.
„Ако не гласуваш, това е все едно да си пуснем парите в кафемашината, тя да не ни даде кафенце и ние да сме щастливи от това. Ние сме си платили за тези избори като граждани с нашите данъци. И след като са напечатани тези бюлетини и са донесени тези машини, а ние не дойдем да гласуваме, все едно си губим 60 стотинки или 1 лев за кафе“, коментира тя.
Кафенетата около училището обаче бяха пълни за разлика от изборните секции. А хората се вълнуваха повече от предстоящия мач между Челси и Ливърпул, отколкото от изборите.
Повечето от анкетираните са на мнение, че ниската избирателна активност се дължи на незнанието на хората, че има частични местни избори за районен кмет. Други пък са на мнение, че просто изборите са се превърнали за хората във възможност за повече почивни дни.
„Други просто неглижират нещата и смятат, че не е толкова важен изборът на кмет“, коментира избирател.
Чуйте репортажа в звуковия файл
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..
Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение. Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77. В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..
На 11 май църквата почита светите братя Кирил и Методий - създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата. В храмовете в цялата страна се отслужват литургии. Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване..