Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Случайни празнични мигове

празник
Снимка: Pixabay


Преди седмица ви разказах как, докато правех ремонт, едно общинско предприятие отказваше да ме свърже с районния техник, който отговаря за сградната ни инсталация. Беше ходене по мъките в рамките на цял работен ден. На финала, напълно отчаяна, тръгнах да търся информация по съседните магазини и заведения...Стигнах до управителя на един от ресторантите. Човекът се замисли и каза:

- Елате с мен.

На масите пред ресторанта мъжка компания се веселеше на чаша вино и сладка приказка.

Събирането се оказа инцидентно. Хората изслушаха казуса ми, изведнъж се мотивираха, запретнаха ръкави и дадоха нова посока на събитията. Изглеждаше сякаш съм осмислила деня им.

Точно десет минути. Две телефонни обаждания – явно на точния човек и дълбоко укриваното компетентно лице, което издирвах цял работен ден, дойде на адреса и набързо свърши работата. Най-важното: свърши я преди да съм получила инфаркт, нервен срив или каквото там се получава в подобни случаи.

А подобни случаи не би трябвало да има, обаче има и още как! Иронията на ситуацията е, че техникът също се оказа изключително точен и свестен. Проблемът беше в липсата на достъп до него. Значи заради безопасността сме длъжни да се свържем с районния техник, който отговаря за инсталацията в сградата ни, но предприятието, в което той работи категорично отказва да ни предостави контакти на въпросния човек. Забавно, нали?

Така пропуснахме цял работен ден. И аз, и майсторите. По-скоро пропиляхме го. Иначе искаме да правим големи неща, вярваме в невероятни каузи, стараем се да създаваме бъдеще, горим с идеите си, летим с мечтите и плановете си – ние – хората от тази държава. Докато част от системата й е оковала краката ни и за да е по-ефективна невъзможността на нещата, добавя солидни тежести към тях. Да не би случайно някой много да се напъне и да успее да полети, въпреки обстоятелствата.

Иначе с хората пред ресторанта си направихме празник насред напрягащите събития. Вдигнаха се наздравици. За мен, за ремонта, за всички добри каузи, за нещата, които са ни писани и за онези, които довеждаме до успешен край, защото се оказа, че сред нас има и бъдещ богослов.

Звънът на чаши и усмивките действаха успокоително и повдигащо духа и ми припомниха, че дори в най-мъгливата ситуация, изгрява слънце и озарява пътя. Винаги. Само че това си беше насила спусната мъгла. Денят чудесно можеше да мине без нея. Такива ми ти работи под ясното слънце на държавата.

Аз съм добре. Оставих компанията да продължава с празника. Момчетата обещаха да ме споменат в тържествените речи и отново да вдигнат наздравица в моя чест. Нали за това живеем? За кратките празнични моменти. Въпреки обстоятелствата.

А хората? Хората са прекрасни. Те са добронамерени, подкрепящи и услужливи. Случайни, непознати хора на случайна улица в обикновен делничен следобед на един средностатистически град в страната, която обитаваме. За десет минути стигнаха до длъжностно лице, което службата му даде всичко от себе си, за да крие в рамките на цял работен ден. Кой знае... вероятно щеше да продължи да го укрива така седмици наред, докато не намерим други хора, които го познават. Странното е, че въпросното предприятие е създадено, за да работи за нас, функционира с нашите пари и основното му задължение е да ни предоставя качествена услуга и да следи тя да достига безопасно до нас.

Така че хората са прекрасни. Ако отстраним дефекта в системата, останалото ще е лесна работа и ще вървим успешно напред.


По публикацията работи: Веселина Божинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00