Мраморната статуя на мъж от римско време, открита във Варна, най-вероятно е надгробна фигура. Това коментира в предаването на Радио Варна "Гравитация нула" археологът гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев. "Специалистите по епиграфика, с които се консултирахме, смятат, че това най-вероятно е така, следейки по формулата, която е използвана. Там се казва, че въпросният господин, Гай Марий Хермоген, прави тази скулптура приживе за себе си. Тоест, той е подготвил гробното си място", добави д-р Тенекеджиев.
По лицето на скулптурата има леки щети, а едната ѝ китка е отчупена. Изглежда, че те са нарочно причинени, особено щетите по лицето, но това предстои да бъде уточнено внимателно, допълни археологът. По думите му, не е изключено да става въпрос за разправа с паметта на този знатен общественик от Римския Одесос. "Това са предварителни уточнения, които трябва да се обсъдят с археологическата гилдия във и извън страната", подчерта археологът.
Друга хипотеза на специалистите е статуята да е била поставена на публично място в града. "Тъй като по това време както и в древногръцките градове, така и в епохата на Римската империя, обществениците са били богати хора, с обществено влияние, те са участвали в управлението на градовете, но от тях се е очаквало със свои лични средства да допринасят за благоденствието на града. Тоест, той може би е бил благодетел. От точно подобни големци се очаква да дават пари за водопроводи, за улици, за канализация, за порти, за укрепване на крепостните стени и всякакви други подобни начинания, които да доведат до облагородяването на градската среда и облагодетелстване на градското население. В това число трябва да сложим обаче и организирането на публични събития като празници, спортни игри, състезания, гладиаторски игри и така нататък. Имаме подобни паметници и от Одесос, свързани с други публични личности", коментира Васил Тенекеджиев.
По думите на специалиста, има вероятност фигурата да е била внесена в Одесос като полуготово изображение, а лицето да е изработено майсторски тук, на място. "То е портретно и прави скулптурата толкова висококачествена, специфична и ценна за нас", каза още археологът.
Първите два елемента на името Гай Марий Хермоген са чисто римски. Те показват, че този местен общественик по някакъв начин е бил във връзка с известната фамилия на Мариите, която е римска известна фамилия. Според Тенекеджиев, историците трябва да се намесят и да влязат в дълбочина. "За тези няколко дена епиграфите, с които сме се консултирали, вече ни посочиха още няколко паметника от Одесос и от региона, в които се споменават представители приблизително от същото време на същата фамилия, т. е. въпросните Марии от Одесос и района са били очевидно една от солидните фамилии. Нека всичко това да бъдат само едни общи щрихи, които нахвърляме сега, а надявам се в скоро време те да се доуточнят и вече да придобият и по-научна окраска", допълни Тенекеджиев.
Според него, това е една от много малкото на брой цели скулптури от епохата, които са открити изобщо в България. Важен факт е, че тя е с цялото си име. "Това ни позволява да разработим въпроса за тази личност, за фамилните му връзки и евентуално да реконструираме една малко по-подробна картина от римската епоха в Одесос, което пък вече е ценно и специфично за историческото наследство на нашия град", поясни Тенекеджиев.
Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват реставрационната дейност на няколко различни места, включително един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква Община Варна да предложи подходящ за дейността общински имот. През годините са предлагани неподходящи места, вкл. такива без ел. захранване или за основен ремонт, за какъвто музеят средства няма. Най-подходящи са помещенията на петия етаж в сградата на Стоматологията, където има всички условия, тъй като са били зъботехнически лаборатории, каза в предаването "Гравитация нула" реставраторът от РИМ-Варна Милен Маринов.
Сега статуята на знатния римлянин е поставена във вътрешния двор на музея. Маринов се пошегува, че студът няма да го изплаши, няма да притесни и самите реставратори, които са като римски войници и са свикнали на всякакви условия и липса на такива. Ще бъде помислено за разполагане на шатра, в която да се провеждат реставрационните дейности при дъждовно време, посочи още той.
Предстои да бъде направен анализ на материала, за да се разбере произходът му. След като се направи анализ на камъка, ще се избере и най-удачният метод за отстраняване на налепите, а след почистването статуята ще бъде приведена в експозиционен вид, обясни още специалистът. Той добави, че мраморът е капризен като материал и е необходимо да се действа по-прецизно с препаратите за обработка, за да не бъде повреден и доведен до вид на тротоарна плочка.
Любопитство буди как точно е била деформирана фигурата.
След повърхностното почистване от налепите ще стане ясно дали тя е ударена нарочно, посоката на удара и използван ли е инструмент, разкри още Милен Маринов.
Целия разговор на Светлана Вълкова с гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев и с реставратора Милен Маринов чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..