Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Морската медицина и екология във фокуса на Варненския фестивал на науката

Морска медицина и метеорология, екосистемата на Черно море, как учени от Варна работят с френски колеги и измерват различни показатели за състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море - това са само част от акцентите на третото издание на Варненския фестивал на науката между 24 и 27 октомври. 

И още - сред темите са още взаимодействието между вирусите и хората, алтернативните форми на живот, тайният живот на ледниците, как дроновете помагат на учените с набирането на данни, космическите загадки, геномът на България – това са само част от темите. Програмата предлага 90 индивидуални събития, в няколко зали и пространства едновременно, които в дните на фестивала получават своите фестивални наименования. Посетителите ще могат да избират между презентации и научни шоута, прожекции на документални и игрални филми, записи от събития с чуждестранни гости от софийското издание на фестивала тази година, работилници, и атрактивни демонстрации и експерименти на щандове.

Третото издание на Варненския фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Знанието за човешкото здраве и здравето на планетата, за космоса и технологичните иновации са директно свързани с ежедневието и качеството на живота на всеки един от нас, и допринасят за утвърждаването на критическото мислене в борбата с дезинформацията и конспиративни теории, посочва Любов Костова от Фондация "Красива наука" - основен организатор на фестивала. Целия разговор с нея чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията. 

Първите два фестивални дни са отделени на училищата от региона, за която учители вече резервираха места за над 530 ученици. Тя започва в 9:30 ч. на 24 октомври с шоуто „Влакна и въжета“, което дава първи досег на учениците със знанието за материалите и защо това е важно в ежедневието. 

Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански. За ученици, които изучават английски и френски език има прожекции на събития с чуждестранни учени, записани по време на гостуването им на Софийския фестивал на науката през май, които ще бъдат показани за първи път пред публика извън залите. Професиите на Антарктида, с какво се занимават минералозите и еколозите, как технологиите помагат за изучаване на ледниците са все теми в помощ на професионалната ориентация на младите хора. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Автори и участници в спектакъла са астрофицикът доц. д-р Владимир Божилов и режисьорът и актьор Димитър Узунов. Със свой спектакъл за „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, под ръководството на д-р Ева Божурова. 

В следобедните и вечерни часове на 24 и 25 октомври, и цялата програма през уикенда – има събития за деца, семейна публика и възрастни. Планираните събития за деца са програмирани успоредно с теми от интерес към родителите им.

Важна цел на фестивалните организатори е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. Хидробиологът проф. д-р Валентина Тодорова от Института по океанология – БАН във Варна ще представи еволюцията и съвременните структура и процеси в черноморската екосистема. Метеорологът от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна д-р Венета Тодорова ще разкаже как се правят прогнозите така, че ние да планираме спокойно почивка на нашето Черноморие и да не се притесняваме да излизаме за риба или разходка в морето. Екологът д-р Александър Зарков от Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски“ във Варна ще въведе най-малките природолюбители в безкрайно разнообразния и интересен свят на Ботаническите градини. Французинът Ян-Ерве Де Рок от институцията, която координира плаващите устройства на Argo в Европа и ас. Виолета Слабакова от Института по океанология – БАН ще разкажат как съвместният им проект ползва иновативни автоматични профилиращи буйове за подаване на сателитни данни за проследяване на морската среда.

Наред с това в програмата са включени записи на английски език от събития от софийския фестивал: белгийски космолог, работил дълго със Стивън Хокинг; австрийски радиохимик, член на Националната лаборатория в Лос Аламос; американски астрофизик, част от мисията на НАСА за връщане на проби от астероид OSIRIS-REx; китайски палеонтолог.

В тридневната програма на научния форум са включени освен множеството лекции, но и работилници, демонстрации и презентации. Пълната програма може да видите на сайта на Фондация "Красива наука".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обсерваторията в Камен бряг отваря врати за посетители

От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно   безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..

публикувано на 22.07.25 в 14:10

Православната църква почита света Мария Магдалена

На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..

публикувано на 22.07.25 в 09:36
Снимката е илюстративна.

Заради черния леопард във Вълчидолско чакалите спряха да вият

След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..

публикувано на 21.07.25 в 14:43

Дни на италианската култура в Двореца-Балчик

До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт  - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

Международният черноморски театрален фестивал с първо издание през септември във Варна

Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември.  Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...

публикувано на 21.07.25 в 09:30

До 39 градуса на места от понеделник

Ще бъде ясно и слънчево, следобед на места ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб вятър от южна четвърт, следобед временно ще се усили до умерен и ще се обърне по крайбрежието от югоизток, а в Дунавската равнина от запад. Минимални температури между 17° и 22°, максималните още ще се повишат спрямо предните дни и ще са от 34° до 39°, по..

публикувано на 20.07.25 в 16:35
Варна

Илинден е - морето взема жертви

За християните днес е един от големите летни празници.Българската православна църква почита Св. пророк Илия. Според житието на светеца 900 години преди идването на Христос той предрекъл събитието. Единствен от всички светии неговия живот на земята не свършва със смърт. Църковният празник е наречен от народа Илинден. Според народните..

публикувано на 20.07.25 в 09:39