Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три пъти на връх Ботев за един ден

Снимка: Константин Костадинов

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки продължителността на преходите, има любители на планината, които изпробват собствените си физически граници. Като Констанитн Костадинов от Плевен.

Представете си следната картина – туристическата спалня на връх Ботев. Препълнена. А навън мъглата е толкова гъста, че може да се реже с нож. В някакъв момент вратата се отваря и вътре влиза младеж, бурно посрещнат от съдържателя на спалнята с вика – „Ей, този вече за трети път се качва на Ботев днес“.

На мен ми трябваха седем часа, за да стигна отново до върха от хижа "Триглав". Поинтересувах се, кой е младежът. Оказа се от Плевен и планинското бягане му е страст.

"Бягам от скоро. В парк "Кайлъка", където ходя да тренирам, минаваха едни момечта сутрин в шест часа. Тичаха. Заприказвах се с тях, поканиха ме някой път да побягам с тях. И така почнах. Малко на шега."

Започва да ходи с тях в планината. Всеки свободен час е горе. Докато не решава, че ще опита за един ден три пъти да качи първенеца на Стара Планина – връх Ботев.

"Това ми беше една от целите за годината. Лично си я поставих да го кача три пъти. През връх Млечен чал, където е малко по-трудно. Повече денивелация. Целта ми беше да събера 5 000 метра положителна денивелация в рамките на деня. Понеже там процента на наклона е за по-малко километри доста голям. И реших, че ще мога да ги направя в рамките на 45 километра." 

Обикновено при състезанията по планиско бягане подобна денивелация се постига за двойно повече километри, споделя опита си Константин Костадинов. За да осъществи идеята си, тръгва от паркинга под хижа "Плевен".

"По стръмната пътека към хижата. През пистата нагоре, през Млечен чал, заслон "Ботев", върха. Цялото нещо ми отне към 15 часа с почивките. Имах си съпорт. Едни приятели дойдоха за първите две качвания. Времето към края беше малко по-лошо. Вие видяхте сам, че имаше вятър и мъгла горе. Но надолу всичко беше наред и успях да го завърша успешно, както си го бях планирал."

За две години Константин Костадинов е качвал връх Ботев 14 или 15 пъти. Последните три в един ден за 15 часа.

Повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20

Барфоломей (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА): Ние показваме утопиите с нашата музика

Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..

публикувано на 28.03.25 в 08:10

Михаела Аройо: Контекстът е в основата на добрата фотография

Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..

публикувано на 27.03.25 в 08:00

Липса на терени и ток спъват стратегически инвеститори за Варна

През януари миналата година от Община Варна обявиха, че заедно с Министерството на икономиката и индустрията ще създадат съвместно инвестиционно звено ,  което ще работи за привличане на стратегически инвеститори в града. От Радио Варна решихме да проверим  докъде стигна идеята и има ли вече реално работещо инвестиционно звено във Варна...

публикувано на 26.03.25 в 08:20