По повод 19 октомври - Ден на българския лекар и неговия покровител „Свети Иван Рилски – Чудотворец“, в навечерието на празника, на официална церемония в Медицинския университет във Варна, бяха връчени наградите „Лекар на годината 2024“ по категории, за особени заслуги в сферата на здравеопазването на областта.
С най-високото отличие „Лекар на годината 2024“ за особени заслуги в сферата на здравеопазването за област Варна бе удостоена проф. д-р Диана Петкова.
Професор Петкова е началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ "Света Марина" във Варна. Ръководител е на учебен сектор по Белодробни болести и алергология към първа катедра по Вътрешни болести в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Трети мандат е председател на Българското дружество по белодробни болести.
"Това е една висока награда, защото е свързана с оценката, която лекарското съсловие дава на лекар. Може би е най-високата, най-стойнстоната, най-ценната награда тогава, когато получил високото признание от своите колеги, с тези, с които работиш. Приемам я с респект и с отговорност. Приемам я като едно отличие, което е свързано с моята дългогодишна работа. Но не само. Защото всичко, което съм направила в досегашня си трудов път, не би било възможно без колегите, с които работя."
Професор Диана Петкова признава, че номинацията на екипа на университетската болница във Варна е била изненада за нея.
"Но да кажем, че след всичко онова, което в последните години постигнахме, имам предвид последните четири-пет години, а и в днешния ден, когато ни връхлетя корона-вирусната пандемия, след ежедневния ни труд и усилия, огромната тежест на плещите ни да се справим с толкова тежки пациенти, които приехме, в този аспект беше очаквана. Защото в тези времена пулмологията и пулмолозите като че ли останаха малко по-встрани от всичко онова, което се случи в държавата. Смея да твърдя, че ние специалистите по белодробна медицина стоим на своя пост и се грижим за пациентите с тежки заболявания. Но някак си оставаме малко по-встрани от общественото признание, от обществената оценка. Последните години обаче стана ясно, че без такива специалности като нашата, като тази на специалистите по инфекциозни болести, няма как здравеопазването да се развива и да има успехи."
Цялото интервю с проф. д-р Диана Петкова можете да намерите в звуковия файл.
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..