Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Особености на планинския туризъм и настаняването в хижа

Заслон „Спано поле”
Снимка: gowhere.bg

В последните години обществото на любителите на планината все повече се разраства и много наши сънародници предпочитат контакта с природата, отколкото този с натоварените, а и често скъпи хотелски комплекси. 

Ако сте решили да наемете хижа за няколко дни в планината, е важно да отделите достатъчно време да се подготвите добре, като не пренебрегвате особеностите на този вид туризъм, препоръчват от онлайн платформата „Ние, потребителите“.

„За да си осигурите максимално близки до очакванията ви преживявания, особено ако нямате много опит в този вид туризъм, посветете достатъчно време да се запознаете с неговите специфики. Разгледайте няколко специализирани страници и групи в социалните мрежи за планинари, за да почерпите от техния опит“, препоръчва основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред туристическото списание „Дестинация България“.

Руменова насочва и към сайта на Планинската спасителна служба (ППС), където туристите могат да прочетат полезна и професионално подготвена информация за тяхната безопасност в планината – от избора на подходящи дрехи и обувки, през необходимите храна и течности, до задължителната екипировка и правилното поведение при движение в група и преходи в планината. Там може да се открият и практични съвети за какви опасности да следите постоянно и как можете да избегнете някои от тях, както и какви са актуалните метеорологични условия във всяка от планините в България.

„Преди да пристъпите към резервация за настаняване в конкретна хижа, прегледайте различни предложения и какви условия можете да очаквате в един или друг обект. Вероятно знаете, че при хижите и заведенията за хранене към тях категорията се означава не със звезди, както е при хотелите и другите заведения за хранене и развлечения, а с еделвайси. Броят на еделвайсите може да е един или два. По категоризацията ще се ориентирате за условията в мястото за настаняване. Те са пряко свързани с изграждането, обзавеждането и оборудването, обслужването и предлаганите там услуги. Характерно за хижите е, че имат предимно общи спални помещения и стаи с над 4 легла, като за категория "Един еделвайс" се допуска наличие на двуетажни легла в общите спални и по изключение и нарове.“, разяснява експертът.

Справка в Националния туристически регистър на официалната интернет страница на Министерство на туризма ще верифицира категоризацията на разглежданите от вас хижи, а евентуалните отзиви в мрежата за наскоро споделени впечатления от туристи ще дадат по-ясна представа за условията и обслужването там.

Не разчитайте да направите резервацията при пристигане в хижата, а се погрижете за това много по-рано. Особено по-популярните са запазени много напред във времето. Следва да имате предвид и това, че някои от тези туристически обекти са в експлоатация през цялата година, но други са сезонни и работят само през определен период от годината, обръща внимание още Габриела Руменова.

Полезно е да знаете също така, че при пристигането на място на самия туристически обект трябва да е поставена табела с информация за неговите вид и категория, а вътре следва да има ценоразпис за цената на нощувката и на други туристически услуги.


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светла събота

Светла събота е, не се пере и не се шие

Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят  Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..

публикувано на 26.04.25 в 10:47

Музеят на медицината във Варна чества своята 40-годишнина

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..

публикувано на 25.04.25 в 16:29

Над 10 хиляди лева събраха балчиклии благотворително по Великден за лечението на Кристиян

Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..

публикувано на 25.04.25 в 12:09

Кап. Теодоси Димитров - българинът, който прекоси Полярния кръг

Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..

публикувано на 25.04.25 в 09:45

Тоалетните в централна Варна - от "прилично" до "чисто", ключови обекти стоят затворени

Варна - „Най-добър град за живеене“.  Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки.  Днес в..

публикувано на 25.04.25 в 08:15

Светли петък е за християните

На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..

публикувано на 25.04.25 в 05:55

Започва фестивалът на франкофонския училищен театър във Варна

В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..

публикувано на 24.04.25 в 16:25