От днес до 27 октомври, неделя, Варна ще стане пресечна точка на „Танцови маршрути” – фестивалът за съвременен танц, който вече шеста година докосва публиката до теория, практика и изживявания, свързани със съвременния танц. Програмата по традиция е разнообразна и ще предостави възможност за участие както на любители и зрители, така и на танцьори, които искат да почерпят опит и да споделят сцена с нови артисти.
Фестивалът ще започне със спектакъла „Danceperimental”, който ще се изиграе на на 25 октомври в Юнашкия салон. Публиката е поканена да преживее този интерактивен танцов пърформанс, който въвлича публиката в съавторство. Границата между артисти и зрители е разрушена от стар телефон, който предизвиква аудиторията да участва в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани, раждат се в момента, в и от присъствието на зрителите, и са вдъхновени от техните споделяния. На следващия ден, 26-ти октомври от 11 часа отново в Юнашки салон, може да бъде посетен танцов уъркшоп с хореографа Ина Гергинова.
„Със средствата на съвременните танцови техники и импровизацията ще се потопим заедно в едно различно изследване на движението. Ще търсим връзките между личните преживявания и емоции, тяхното танцово въплъщение и синергията им с живата музика, създавана на момента, специално за нас, от нашия музикант и вдъхновена от нашите движения!”, споделя Ина Гергинова за предстоящия уъркшоп.
Любителите на танцовите филми ще получат своя момент с прожекцията на „Да танцуваш Пина”. (26 октомври, 14:30 ч., NICOTEA – склад за култура). Филмът проследява пътя на два впечатляващи танцови проекта, свидетелстващи как младо поколение танцьори от цял свят преоткрива хореографията на Пина Бауш: балетната трупа на Semperoper в Дрезден репетира танцовата опера на Пина „Ифигения в Таврида“, а танцьори от цяла Африка репетират балета на Пина „Le Sacre du Printemps“ в École des Sables в Сенегал. Завладяваща метаморфоза: докато танцьорите от уличния танц, класическия балет, традиционния и модерния африкански танц преобразяват творбата на Пина, хореографията на Пина преобразява танцьорите.
С иновативния концерт-спектакъл ще бъде поставен финал на първата част от фестивала „Танцови маршрути”, който ще продължи отново през ноември. Тракийските танци на Петко Стайнов (27 октомври, 19 ч., Юнашки салон) ще обединят три вида сценични изкуства – музика, вокално пеене и танц. Изграден от две части: първата част включва произведения на Димитър Ненов и Панчо Владигеров, втората част танцова интерпретация на известните „Тракийски танци“ по музика на Петко Стайнов, с хореограф доц. д-р Анна Пампулова която е отличена с награда на Столична община за ярки постижения в областта на танцовото изкуство.
„Танцови маршрути” се включва и като партньор на ACT Festival в организирането на танцов уъркшоп с водещ Диего Агульо и два семинара с дата 25 октомври в ReBonkers. Творческият резултат от четиридневния уъркшоп ще бъде представен на 24 октомври в Юнашкия салон. На 25 октомври от 14:30 ч. започва семинарът „Свободното изкуство и градът” – събитието ще представи инициативи, които свързват и развиват маргиналните градски пространства със средствата на независимата култура, но същевременно и доказват нуждата от повече културна инфраструктура. Участници ще бъдат Неда Соколовска (екстериорен театър VOX POPULI), Ралица Герасимова (Фестивал “БУНА”), Андрей Паунов (POP-UP CINEPLEX), Александър Хаджиев (“Hauptsache Frei” и “180 градуса – Лаборатория за иновативно изкуство”) и арх. Венцислава Недялкова (сдружение Varna Spaces).
От 16:30 часа на същата дата Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров (АСТ Асоциация за свободен театър) ще представят уъркшопа “Професионален артист – да или не?”. Те ще обсъдят приетите наскоро промени в Закона за защита и развитие на културата, според които предстои създаването на регистър на свободно практикуващите артисти.
Със Силвия Христова и Карина Илиева за фестивала в сутрешния блок на Радио Варна днес разговаря Иван Барбов. Запис от гостуването им чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...