Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йотова: Подобряват се условията за работа на учените в България

| обновено на 25.10.24 в 13:24



Подобряват се условията за работа и заплащането на учените в България, както и тяхната реализация. Това каза за Радио Варна проф. Виолета Йотова, председател на Управителния съвет на Съюза на учените /СУВ/ във Варна по време на заключителната конференция „Науката в служба на обществото – 2024“.  Като постижение тя посочи, че за първи път тази година Министерството на образованието и науката е обявила т.нар. програмни докторантури, които позволяват на докторантите да работят само по своята тема  и да получават адекватно заплащане. Науката като цяло започва да бъде осъзнавана като основен двигател и в нашето общество, отразява се на много неща – като финансирането на изследователските университети и желанието за сдружаване, включително и с университети от чужбина, каза още проф. Йотова. В момента членовете на варненската секция на Съюза на учените е най-голямата в страната с над 350 членуващи в нея.

28-та заключителна конференция „Науката в служба на обществото – 2024” се проведе във Варна.Съорганизатори на форума са Община Варна, Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, Икономически университет – Варна, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Технически университет – Варна,  Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“, Институтът по рибни ресурси – ССА, Институтът по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ – БАН, Центърът по хидро- и аеродинамика към Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. А. Балевски“ –  БАН. 

Бяха представени два пленарни доклада: „Съвременни грижи за хора с редки заболявания в България и в Европа“ на проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н. – директор на Експертен център по редки ендокринни болести към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, и „Роботизирана хирургия – от бъдещо в сегашно време“ на доц. д-р Александър Златаров, д.м. – научен изследовател в Център по роботизирана хирургия, Първа клиника по хирургия – УМБАЛ „Св. Марина“.

На заключителната конференция в месеца на науката бяха обявени и традиционните годишни награди на СУВ, чиито носители са утвърдени от Общото събрание. По предложение на секция „Икономически науки“ с грамота и златна значка е отличен проф. д-р Павел Петров – председател на Контролния съвет на СУВ и дългогодишен активен член на организацията, а грамота ще получи проф. д-р Теодорина Турлакова, която активно работи за развитието на младите учени в областта на аграрната икономика. Наградите ще бъдат връчени на ежегодния Бал на учените, който ще се състои на 29.11.2024 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 читалища от цялата страна с отворено писмо до властта

Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание.  Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..

публикувано на 07.02.25 в 19:19
Лена Бориславова

Лена Бориславова с обвинение за документно престъпление

Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България"  е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова.  Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..

публикувано на 07.02.25 в 18:59

Продължава премахването на нерегламентирано поставените реклами в центъра на Варна

В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..

публикувано на 07.02.25 в 15:55

От догодина гимназисти във Варна ще учат за авиационни техници

4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година.  Засилва се интересът към  професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..

обновено на 07.02.25 в 15:43
Снимката е илюстративна

Отменят грипната епидемия в област Добрич

Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..

публикувано на 07.02.25 в 15:41

Разследват козметичен салон в центъра на Варна за незаконно поставяне на ботокс

Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..

публикувано на 07.02.25 в 14:09

ГДБОП предупреждава за нова имейл измама от името на адвокатски дружества

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..

публикувано на 07.02.25 в 14:05