Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изслушват кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на ЕП

Автор:
Снимка: БТА

От днес започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на Европейския парламент в Брюксел. Номинираната за кандидат от България Екатерина Захариева ще се представи утре пред комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, като на изслушването й е поканена и комисията по култура, съобщи БНР. 
Едноседмичният маратон, през който кандидатите на 27-те страни-членки трябва да се преборят за одобрението на евродепутатите от ресорните комисии, би трябвало да приключи следващия вторник, ако няма отхвърлени. За десерт е запазено изслушването на шестимата изпълнителни заместник-председатели, сред които испанката Тереса Рибера, французина Стефан Сежурне и италианеца Рафаеле Фито. 
Изслушванията продължават по 3 часа, като могат да се удължат до 4, ако има още въпроси и политическо съгласие за това. За встъпително обръщение на кандидата са предвидени 15 минути. Въпросите се задават от политическите групи според тяхната представителност, като от поканените комисии също могат да питат. Когато процедурата приключи, председателите на комисиите се срещат при закрити врата бързо след това. В писмото с оценката, което изготвят, трябва да се даде отговор на два въпроса - дали кандидатът е подходящ за еврокомисар, както и за портфолиото, за което се бори. След това писмото се изпраща на конференцията на председателите на Европейския парламент. 
Вариантите за оценка са три - кандидатите могат да бъдат одобрени, отхвърлени или  да се поставят допълнителни писмени въпроси и да се назначи допълнително изслушване в рамките на час и половина. За да бъдат одобрени, те трябва да получат съгласието на 2/3 от евродепутатите в ресорната комисия според политическото им представителство.  Ако това мнозинство не бъде постигнато, двата въпроса отново могат да бъдат поставени на гласуване. Ако пак няма необходимите 2/3, се преминава към гласуване с обикновено мнозинство, където тежест има и вотът на необвързаните евродепутати. Заместващите членове на комисиите могат да гласуват, само ако са упълномощени от редовните. Във вота не участват и поканените на изслушването комисии, но те дават анекс към писмото за оценка. 
В случай, че някой от кандидатите бъде отхвърлен, както стана с кандидатката от Франция за предишната Комисия Силви Гулар, е възможно да има допълнителни изслушвания между 12 и 19 ноември. Може също да се поиска и смяна на ресори, но едва ли ще се стигне до това, след като комисията по правни въпроси вече обяви, че при никой от кандидатите няма конфликт на интереси. 
След като всички еврокомисари бъдат одобрени, се пристъпва към гласуване на целия състав на Комисията, което се очаква да стане на пленарната сесия на Европарламента в Страсбург в края на месеца след дебат. За одобрението й е необходимо обикновено мнозинство. Преди да встъпи в длъжност, новата Комисия трябва да получи и съгласието на Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, тоест на 55 на сто от страните-членки, които представляват 65 на сто от населението на Европейския съюз. 
Експерти подчертават, че процесът в Европейския парламент е политически, тоест одобрението на кандидатите зависи от съотношението на политическите сили в институцията. В Европейския съвет преимущество има тежестта на държавата от Общността и консенсусът между страните-членки по ресорите. Там обаче едва ли може да се очаква застопоряване. Интересен факт е, че изслушването на комисарите е съпътствано от изборите за президент на Съединените щати във вторник, но не е ясно как и дали то ще се отрази на самия процес. 
Ако няма допълнителни процедури, новата Комисия трябва да встъпи в длъжност на 1 декември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За първи път в историята си летище Варна посрещна пътници от Абу Даби

За първи път в историята си летище Варна посрещна 183-ма пътници от Абу Даби. Линията е целогодишна, това е най-далечната дестинация до Варна, полетът трае четири часа. Директорът на аеропорта Димитър Костадинов и Франц Кванте, директор на фирмата-концесионер, заедно със своя екип посрещнаха пътниците с рози и подаръци. Полетите ще бъдат три..

публикувано на 31.03.25 в 20:05

Не е установен брегови източник на замърсяване с мазут

Не е установен брегови източник на замърсяване с нефтопродукти на плажа межди Втора и Трета буна във Варна. Това е установил огледът на място днес, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите  В някои участъци са установени замърсени с мазут водорасли, изхвърлени от морето. По цялата повърхност на морската вода в крайбрежната зона,..

публикувано на 31.03.25 в 18:49

Синята зона в Балчик ще работи от 1 април до 30 септември

От 1 април до 30 септември се възобновява синята зона в Балчик Таксата на обозначените места в центъра и крайбрежието е 2 лв. на час и 10 лв. на денонощие.

публикувано на 31.03.25 в 18:14
Снимката е илюстративна

Утре тестват сирените

Националната система за ранно предупреждение и оповестяване ще бъде тествана на 1 април, съобщават от МВР. Сирените ще бъдат задействани в 11 часа. Сигналите ще бъдат съпътствани от гласова информация. Целта на тренировката е проверка на техническото състояние на националната система и обучение на населението за разпознаване на сигналите. Проверката..

публикувано на 31.03.25 в 17:40

Във Варна проучват възможности за подземен паркинг до Катедралата

Проучат възможностите за изграждане на подземен паркинг в близост до Катедралния храм „Св. Успение Богородично“, съобщават от общинската администрация. По време на обсъждане на идеята бе подчертано, че подобни съоръжения се използват в други европейски държави и значително допринасят за облекчаване на трафика в централните зони.  Ще се обследват и..

публикувано на 31.03.25 в 16:38

Винетките поскъпват от 1 май

Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември, предаде БНР. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната..

публикувано на 31.03.25 в 15:57
Коритото на Луда Камчия след свиването на най-западния ръкав на язовир Цонево.

В Североизтока разчитат на сондажни кладенци за напояване

В язовир "Цонево" обемът вода, който излиза оттам не е голям. Лошото е, че не се издават разрешителни на земеделски производители за водовземане, дори "Напоителни системи" нямат такова разрешение. Това коментира пред Радио Варна Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара. В Североизточна България поливането е много трудно...

публикувано на 31.03.25 в 15:31