Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах, се запитах: „Тази жена защо продължава да работи на въпросното място? Очевидно работата й е сложна, неприятна и мъчителна“.
По-късно в един автобус се качи възрастна жена, която трудно се движеше. Помогнахме й да преодолее стъпалата. Личеше си, че действието е болезнено за нея. Логично беше да се качва много по-бавно от останалите. Жената, която управляваше автобуса, не спря да нарежда какво безобразие е всякакви бавни хора вместо да си стоят вкъщи, само да се мотаят наоколо и да пречат на другите да си вършат работата. Впрочем по време на безумната тирада на два пъти се опита да затвори вратите и да потегли.
Имаше и други ситуации и хора, които ме караха да мисля, че работата им е много лоша, щом я вършат с такава неприязън. Естествено идваше въпросът: „ Насила ли са ги накарали да работят именно това?“ В крайна сметка, ако човек не харесва работата си, значи не харесва голяма част от живота си. Така мисля.
Но това не е от първостепенна важност. Какво работи човек понякога може да е въпрос на обстоятелства, само че дали го прави професионално, съвестно и качествено – това вече е изцяло въпрос на личен избор, на приоритети и на морален кодекс.
Аз обаче ви занимавам с въпроса по друга причина.
Децата.
Във всяка от ситуациите деца наблюдаваха какво се случва. Деца, които запомнят историята, приемат модели на поведение и вероятно продължават да ги дооформят в ежедневието. Подобни ситуации предават на децата информация, че с празна душа също може да се живее, може да си груб, мънкащ, нехаресващ, неподкрепящ, лош. Всичко може.
Не желая да отваряме за децата си духовна територия на недоволство и безсмислени делнични войни, които накрая погубват хората.
Искам да им показваме, че усмивката е хубаво нещо; че ръката се ползва не да удряш, а да я подаваш за помощ на онзи, който се нуждае; че гневът не е добър съветник; че обичта, състраданието и грижата са важни и че... оставиш ли душата си празна, тогава е страшно..., защото духовната нищета е най-голямата бедност.
Какво оставяме на децата си?
Нямам предвид материалните придобивки, а онези важни и сигурни основи, без които човек едва ли би могъл дълго да поддържа житейския си баланс, стабилно да върви напред и да има силите и куража да постъпва правилно, да се грижи за себе си и за близките си, да подкрепя добри и достойни каузи.
Какво оставяме на децата си?
Не в квадрати, нотариални актове и парични единици, а в мерните единици, които също са важни за достоен живот. Любов, доброта, елегантност, смирение, убраност, грижа, внимание. Светът може да бъде много хубав и човечен и, ако показваме това на децата, ще им дадем смисъл и добра посока.
Тогава ще е лесна работа да вървят достойно и щастливо напред.
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..