Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития.
От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам без притеснение? Как да пресъздам с тялото си всички емоции, които чувам или усещам? Как да се подготвям така, че дам всичко от себе си на сцената?”, това е събитие за вас, посочват организаторите. Уъркшопът включва задачи за импровизация, дискусия и работа в група и записване на финално видео, като всеки участник ще получи индивидуална обратна връзка от хореографа. Събитието е подходящо за участници с всякакъв предишен опит и танцов стил.
В същия ден, но от 17:30 ч. в NICOTEA - склад за култура, ще се проведе лекцията на Елена Маринова - "Неограничените възможности на танцовото тяло // Laban research". Лекцията ще представи принципите на Labanotation (Movement Notation System). Гостите ще се гмурнат в неограничените възможности за развитие на движенчески материал, провокирани от семпли избори, които твърде “логични”, остават неизследвани в нашите танцови тела. Лабанотацията е система за анализ и запис на човешкото движение. Тя е разработена от австро-унгарския хореограф и танцьор Рудолф фон Лабан.
От 19 ч. в Behemoth - creative hub & bar ще се проведе Silent Technicians - имърсив моноспектакъл на режисьора и хореограф Коста Каракашян с участието на Емилия Тончева в колаборация със словенския поет Сергей Харламов. Създаден по време на фестивала Leap Off Page на фондация „Елизабет Костова“, който обединява писатели и танцови артисти, спектакълът трансформира стихотворение на Харламов в имърсив преживяване, което отвежда публиката на пътешествие из изоставените пространства на призрачен театър. По време на представлението зрителите ще се запознаят отблизо с четири образа от тихото минало на театъра – техника, пияницата, актрисата и божеството.
Денят ще завърши в 20:30 ч. на сцената на The Center Със "Синдром на отсъстващия" - съвременна танцова миниатюра. “Синдром на отсъстващия” е танцова творба за избора, разглеждаща търсенето на вътрешния Бог, автентичността на човека. Творба за зависимостта във връзките. Момент, в който липсата на чуваемост се извежда на всеослушание. Автор на хореографията е Елена Маринова, а на сцената ще видим танцовите артисти Цветина Матова и Велизар Груев (Head Under Water Dance Company).
Програмата продължава на 13 ноември от 19 ч., където на новооткритата Сцена Филиал ще се изиграе танцовият спектакъл „Послания” на Varna Dance Theater с хореографи Карина Илиева и Силвия Христова. Спектакълът е изграден върху житейската философия и стиховете на известния варненски поет Никола Илиев (1946-2002), автор на редица стихосбирки и председател на Сдружение на писателите – Варна от 1997 г. до 2001 г.
Финалният артистичен акт на „Танцови маршрути” тази година ще бъде поставен на 14 ноември от 19 ч. на Сцена Филиал с танцовия пърформанс BEHIND YOU. Това е солов танцов пърформанс за връзката между съзнателните и безсъзнателните ни опити. Спомените се сливат и разделят, търсейки пътя си към съзнанието. Пърформансът е по идея и хореография на Филип Миланов в изпълнение на Петя Колева-Вучов.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..