През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов в размер на 10 % повече спрямо досегашно разрешеното количество от калкана. Това стана ясно след 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море в Рим. Постигнатото увеличение е второто по ред за последните пет години и е в отговор на дългогодишното прилагане на мерки за опазване на вида. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. След взетото решение България ще получи 82,5 тона квота и това е радостно, защото ще се лови повече, а и по този начин се доказва, че общите усилия и действия могат да доведат до стабилизиране на популацията и нейния устойчив улов, коментира за Радио Варна председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ".
От там настояват ставката на Данък добавена стойност на рибата и рибните продукти да бъде намалена с 10 процента. Цената ще се повишава, защото запасите от риба в световния океан все повече се изчерпват. Намаленото ДДС би спомогнало консумацията на риба да се увеличи, коментира Господинов. Според него тази промяна ще осигури повече риба на масата на всеки човек, но цената ѝ няма да бъде намалена, дори напротив. Причината за това е, че като суровина тя се изчерпва, допълни Господинов.
Предложение за по-ниско ДДС е правено от Асоциацията няколко пъти, припомни Господинов. Според него финансовите анализатори на политическите партии трябва да обсъдят този въпрос сериозно с производителите на рибни продукти. Ние сме една малка ниша - 0,02 % от Брутния вътрешен продукт, коментира Йордан Господинов. Има само 3-4 страни с по-високо ДДС на храните от България, допълни Господинов. "Най-вероятно хазната се пълни с ДДС, но това се прави за сметка на потребителя", категоричен е той.
С Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ" разговаря Валери Великов.
Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..
България може да привлича туристи от Турция с по-добра реклама, трябва да бъдр популяризиран фактът, че страната е богата на минерални води. Това казаха участници в Българо-турския бизнес форум "Иновации и партньорства за устойчиво развитие в туризма", организиран от Българо-турския дамски бизнес клуб, с подкрепата на Националния борд по туризъм...
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..
Дисциплината на пътя трябва да стане първа мисъл на шофьора, каза пред журналисти в Сливен министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Министърът даде пример със свързването на камерите на общините със системата на МВР и търсенето на механизъм за обработка на тези данни. Според него може бързо да се приемат законодателни промени, които да увеличат..
Ако Ковид-19 помогна за нещо, то със сигурност е развитието на куриерските услуги. Пандемичната ситуация създаде предпоставки за навлизане на нови участници в куриерския бранш. Те започнаха да съчетават технологичното решение на онлайн платформата с куриерската услуга. Компаниите, опериращи в тази ниша, практически са подизпълнители на онлайн търговци –..
До края на деня с по-значителни увеличения на облачността ще има валежи от дъжд. Вятърът ще се обърне от север и по крайбрежието по-чувствително ще се усили. През нощта валежите постепенно ще спират, но с проникването на по-студен въздух на места временно ще се примесят ще преминат в сняг. Във вътрешността на Североизточна България, както и в..
Улици в София вече ще носят имената на Валери Петров, Ваня Костова и Леон Даниел, реши Столичният общински съвет (СОС) на редовно си заседание. Това стана с няколко доклада до съвета, приети днес. По предложение на районния кмет на район "Изгрев" Делян Георгиев, улица „132“ се преименува на името на българския поет, сценарист, драматург и преводач..