Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба от Румъния гостува в РИМ-Варна

В зала „Север“ на Археологическия музей за първи път гостува Общинският музей на Букурещ

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и Османската империя до Освобождението на България през 1878 г.

Проектът е оформен и реализиран след покана от Регионален исторически музей - Варна към румънския музей да предложат тема и събитие за начало на сътрудничество между двете културни институции.

Експозицията включва 84 експоната от фондовете на Общинския музей на Букурещ и представя света от двете страни на Дунава през XIX век. На север са васалните за Османската империя княжества Влашко и Молдова, обединени във втората половина на периода в единна княжеска Румъния, а на юг – българските земи, владение на султана. Река Дунав е географска, но и политическа, и духовна граница между два свята – единият в сърцето на империята, а другият – в нейната периферия. Реката винаги е била и мост между културите - мост, който много българи преминават през XIX век в търсене на по-добър и справедлив живот на север. Българските изселници създават колонии в големи градове Букурещ, Браила, Гюргево и извън тях.

Сред ценните документални свидетелства за българското присъствие в румънската столица Букурещ, включени в изложбата, са две писма и счетоводна книга на братята Христо и Евлоги Георгиеви, оставили следа като меценати не само в България, но и в Румъния. Интересен е и показаният медальон от бронз и мрамор, открит при строителни работи през 60-те години на ХХ в., с образа на Христо Ботев, който също е живял в румънската столица през емигрантските си години.

От историческа гледна точка сред най-ценните експонати са и тези, които дават представа за дунавските пристанища от средата на XIX век. Уникални са заради реалистичните детайли, уловени в онова време от създателите им, и благодарение на тях имаме възможност да видим щрихи от градското ежедневие на българските емигранти от XIX век.

Осем информационни табла са посветени тематично на обединението на Влашко и Молдова и модернизацията на столицата новото княжество Букурещ, на създаването и развитието на българските павликянски общности в Чопля и Попещ и други интересни моменти от българо-румънските контакти в предосвобожденската епоха.

В България всички експонати се излагат за първи път, а много от тях не са показвани досега извън Румъния - пример е картата на окръг Гюргево, включена в изложбата.

Културните връзки са проследени до 1947 г., когато е сключена българо-румънската културна спогодба и е организирана голяма съвместна изложба за изящни изкуства.

Водещ куратор на изложбата „Отвъд Дунава“ е директорът на Общинския музей в Букурещ, Адриан Маджуру. Той е завършил със специалност „История“ Букурещкия университет, където защитава и докторска степен в областта на човешката география. По-късно специализира и преподава градска антропология в магистърски и докторски курсове в Университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“ - Букурещ. Известен е на широката публика с книгите си за Букурещ, сътрудничи активно като автор и на много периодични издания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представят книгата "Създаване и боен път на Народна доброволческа гвардия "Васил Левски (1944-1945 г.)"

 Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен!  Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна.  Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна.  По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..

публикувано на 12.11.24 в 13:53

Ученичката на Кабаиванска Александрина Михайлова дебютира в „Травиата“ на 15 ноември

Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..

публикувано на 12.11.24 в 11:01

Kонцерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ в неделя

“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“  днес о т 11 часа във Фестивалния и  конгресен център с програма, вдъхновена от  красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...

публикувано на 10.11.24 в 09:47

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” днес във Варна

„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..

публикувано на 10.11.24 в 09:37

“Море. Бряг” - изложба живопис на Любен Генов и Мария Райчева

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.  Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..

публикувано на 08.11.24 в 15:19

Средновековни градове, крепости и укрепени църкви от Трансилвания гостуват в Балчик

От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор  (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..

публикувано на 08.11.24 в 10:55
Нос Калиакра край Българево

На Архангеловден празнува каварненското село Българево

На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево.  Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров.  В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..

публикувано на 08.11.24 в 08:00