Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намибия - земя, недокосната от човечеството

Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният поглед към красотата на пустинята намира своята реализация в съвместна изложба на двамата през септември в залите на СБХ на “Шипка” 6. Сега Сандро Арабян носи във Варна селекция от своите произведения в този проект, направена специално за пространствата на Варненската галерия.

За работата на своя син Сандро Арабян по темата за намибийската природа проф. Десислава Минчева споделя:

“Фотографиите на Сандро са забележителни. Наложи се да се избират кадри от общо над 12 000... Искрено съжалявам, че огромен брой от тях няма да могат да бъдат показани, поне сега. Те съдържат всичко онова, което прави света ни, а и живота ни да изглеждат съвършени. Не просто красиви, а наистина съвършени! Понякога – нереални отрязъци от природата, силни и първични, друг път – игра на плавни и хармонични светлини и сенки, пясъчни гънки в музикален ритъм и абстрактната фактура на пустинята, само моменти или пък вечност... Честни, искрени кадри, без промяна на истинността, без разкрасяване и преднамереност, фотографии документи. Просто възможният Рай.”

Авторът Сандро Арабян представя своя проект така:

“Като на шега, през 2023 година се озовах не веднъж, а два пъти в Намибия. Място, където разбрах значението на думите "простор"и "необятност". Нещото, което ме впечатли най-много там, бе природата. Тя предлагаше гледки, които те карат да се питаш дали си на планетата Земя или на Марс. Архаични дюни и планини, странни дървета, оцелели незнайно как цели векове, изобилие от животински видове - от тюлени до крокодили, слонове и жирафи... и всичко това на фона на златните, розови или откровено червени пясъци! Излизането вечер беше, като да отидеш в планетариум. Никога не бях виждал толкова звезди в небето! Странните им конфигурации, различни от обичайните за нас, допълнително създаваха усещане за нереалност.

През деня наблюдавах как безброй песъчинки танцуват вечния си танц по върховете на дюните. Съвършенството на формите, създадени от тях, изчезваше под стъпките ни, но на другата сутрин порядъкът вече биваше възстановен от вятъра. Заснемайки всичко това, се чувствах като на изследователска мисия. Вътрешният ми глас изискваше да не изпускам нито миг и да заснема всичко заобикалящо ме по най-добрия начин, затова направих над 12 000 кадъра, изпълнени с пъстрота, неочакваност и божествена красота. 

Чуйте интервюто на Светлана Вълкова със Сандро Арабян.

С фотографиите си се опитах да запечатам това величие на природата и да предам спокойствието, което изпитах, изправяйки се пред нея.”

Фотографът Сандро Арабян признава, че баба му - именитата художничка Калина Тасева, е неговият голям учител в живота, човекът, който му показва живота на един артист. И за последната си изложба се пита за всеки детайл дали ѝ би "уйдисало".

Идеята да успее да запечата жирафи в контражур го преследва по време на сафари. Представях си силуетите на жирафите в тази пустош, казва той. 

Но пред него се появяват стадо слонове. Щастлив е, че улавя в обектива си този момент. Кадърът заема централно място в експозицията и посреща гостите, сподели фотографът. 

Изключително красиво е усещането да стъпиш на тази земя, която изглежда праисторическа - недокосната от човечеството. Да се сблъскаш с тези форми, които природата е приготвила там някак си, споделя авторът.

Фотографът е пленен от цветовете. Там синьото е изключително синьо. Самите дюни са с нюанси на кафяво, но преливат към розово. Цветовете на Земята са там. Имаше много зелени места, срещахме много животни, описа Арабян. Пътуването за него и майка му е възможност да прекарват повече време заедно. В Намибия опознават бита на племената, запознават се с вдъхновяващи хора.

Сандро Арабян


1988 Роден в София.

2017  магистър по фотография и дизайн в Elisava Barcelona school of
design and engineering
2016  магистър по фотография в Нов български университет
2013  бакалавър по фотография в Нов български университет

Самостоятелни изложби

2021  „В началото“, Арт салон Радио Варна, Варна
2021  „В началото“, галерия „Райко Алексиев“, София
2018  „Gathering“, Phandora private club, Барселона, Испания
2015  „Моят арменски род“,  A&G Art meeting gallery, Варна
2015  „Един друг свят“,  галерия „Теди“, Варна
2012  „Моето арменско семейство“, СБХ – Шипка 6, София
2009  „В околностите на Ичера“, галерия „Теди“, Варна
2008  „Портрети“, галерия „Теди“, Варна

Групови изложби

2022 "Една фамилна история" (с Юлий Минчев, Калина Тасева и Десислава
Минчева) в Градска художествена галерия - Варна
2021  „В началото“, CONTEXTUS, Пловдив
2018  “Greetings From Barcelona” (групова изложба на студенти от
Elisava, „Elisava gallery“, Барселона, Испания
2017 “Greetings From Barcelona” (групова изложба на студенти от
Elisava), „Miscelanea gallery“, Барселона, Испания
2017 “Ocupar – Habitar” (групова изложба на студенти от Elisava), „Can
Framis”, Барселона, Испания
2017 “Gothic Delights” (групова изложба на студенти от Elisava), „Pati
Llimona” civic center, Барселона, Испания
2017  „Пътеката“ (с Десислава Минчева, Калина Тасева и Юли Минчев),
галерия „Арте“, София
2014  „Анахронизми“ (групова изложба на студенти от Нов български
университет), „Червената къща“, София
2013  „Моят арменски род“ (С Хари Арабян), галерия „Пролет“, Бургас
2012  „Заедно“ (с Десислава Минчева, Хари Арабян, Калина Тасева и Юли
Минчев) галерия „Теди“, Варна
2011  „Фрагменти“ (с Хари Арабян),  галерия „Арте“, София
2010  „Портрети, прозорци и врати“ (групова изложба на студенти от Нов
български университет), галерия „The private space”, София
2008  „Портрети“, галерия „Теди“, Варна











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30

Blackie Lawless (W.A.S.P.): Интернет обезцени музиката

Интервю с Blackie Lawless (W.A.S.P.) MANOWAR, W.A.S.P. и Alice Cooper са големите хедлайнъри на традиционния вече „Midalidare – Rock In The Wine Valley“. Тази година датите на фестивала са 11 – 13 юли. Мястото – отново малкото средногорско селце Могилово. Във втората вечер (12 юли) Blackie Lawless и W.A.S.P. ще изпълнят целия дебютен..

публикувано на 10.07.25 в 07:32

Емануела Ковач с първа самостоятелна изложба във Варна

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. „Кръстих изложбата „Love is“, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната плоча..

публикувано на 09.07.25 в 08:35