Центърът по изкуствата "РеБонкърс" във Варна ще бъде ремонтиран с финансиране от Американското посолство в България. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Гравитация нула" Ралица Герасимова.
Ремонтът на пространството има за цел да го адаптира за сценични и музикални изкуства. Във Варна няма пространства за малкоформатни съвременни сценични изкуства и ние искаме да направим точно това. Нашите мечти са смели, обобщи Герасимова.
Докато тече ремонтът на "РеБонкърс", от центъра ще създадат дарителска сметка за събиране на средства за повече промени в пространството, чиято историческа сграда през 2027 г. ще навърши достолепните 200 години.
Реставрация на тухлената конструкция, преобразяване на двора, създаване на иновативен лаб за работа с изкуствен интелект са част от задачите, които си поставя екипът. "РеБонкърс" е най-голямото пространство за съвременно изкуство във Варна, което отговаря за т. нар. независим културен сектор. Надявам се да създадем по-добри условия за артистите и публиката", допълни Ралица Герасимова.
Около 12 хиляди посетители и над 100 събития на година е равносметката на Герасимова за работата на "РеБонкърс".
240 хиляди долара е първоначално спечелената сума за проекта, с тях ще бъде ремонтиран покривът. Едва след това ще стане ясно какво друго предстои.
Ремонтните дейности ще продължат една година, а ремонтът на покрива ще приключи до края на тази година. След нова година от "РеБонкърс" ще представят програмата си за цялостно преобразяване на центъра.
Сградата на "РеБонкърс" не е архитектурен паметник, но трябва да бъде. За тази цел екипът ще има среща с Министерството на културата, съобщи Герасимова. По думите ѝ ремонтът и цялостното преобразяване на центъра ще изиграят своя ход за кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата. Такива инвестиции и дейности са ключови в този момент, каза още тя.
Символичен старт на проекта ще бъде даден на 20 октомври. Възстановяването на 200-годишния Барутен погреб се реализира благодарение на “Посланическия фонд за опазване на културното наследство - САЩ”, със специалното съдействие на посолство на САЩ в България. Специален гост ще бъде Ерик Брасил, културно аташе в посолството на САЩ в България. Зад пулта ще застанат Lion и Gent O Funk.
С Ралица Герасимова разговаря Светлана Вълкова. Интервюто може да чуете в началото на публикацията.
Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов...
Струнен концерт от събитийния календар на Общоарменския благотворителен Парекордзаган - Варна AGBU "Parekordzagan" - Varna за 2024 година ще очарова публиката във Варна в Градската художествена галерия. В морската столица пристигат виртуозите на древните инструменти канон и уд - Етери Ховханисян и Хайг Язджиян. Мелодичност, мистичност и наслада за..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна изложба на фотографите Олександър Барон (Украйна) и Румен Сарандев (България), която представя общо 40 фотоса. Откриването на експозицията е от 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. Една част от снимките показват Украйна и украинците през погледа на Олександър Барон...
Историческият албум "Варна в Голямата война" ще бъде представен от 17.30 часа на 22 ноември, петък, в Музея за нова история на Варна. Негови автори са историците Симеон Кулиш и Траян Димитров. Кулиш е учител по история и научен секретар на Тракийския научен институт, филиал Варна, а Траян Димитров - завеждащ отдел "Нова история" в Регионалния..
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..