Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024.
Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата сума е 2 700 лева. Друга книгохранилищница от общината не е кандидатствала, става ясно от списъка на одобрените проекти, публикуван на сайта на Министерството на културата.
Списъкът по проекта ще бъде редуциран съобразно средствата. С тях ще бъде подновена учебната литература за детския отдел, както и ще се попълни колекцията с нови български и световни заглавия.
"Не чакаме само на отпуснатите пари, но и със собствено финансиране набавяме нови заглавия. Като например последната книга на Мария Лалева, "Пътища от огън", която беше представена в Балчик миналия месец и на следващия ден балчиклии я потърсиха в библиотеката, но тя не беше налична. Затова закупихме романа” - обясни Галя Атанасова от библиотеката.
В областта финансиране ще получат общо 13 читалища. Сред тях са Регионалната библиотека "Дора Габе", библиотеки към читалища в Добрич, Генерал Тошево и селата Дончево, Карапелит, Красен, Ловчанци, Методиево, Одринци, Спасово и Стефаново.
Очаква се новите книги да бъдат в ръцете на читателите за новата година.
Централното читалище събира и коледни декорации, с които да украси сцената за коледния концерт. "Донесете вашите нови или малко използвани коледни украшения в читалището.
Благодарим предварително за вашата щедрост и подкрепа! Нека създадем незабравим коледен спомен заедно!", призовават от НЧ “Паисий Хилендарски - 1870” - Балчик.
XXVI издание на фолклорния фестивал-надпяване на хората от третата възраст ще се проведе на 2 август на сцената на НЧ "Васил Левски-1959" в Балчик. Желаещите да участват могат да се запишат до 15 юли на телефони 089 555 4085 - Ангел Събев, председател на Общинския съвет на пенсионерите - Балчик, 088 652 0886 - Гинка Иванова, секретар на ОбС на..
Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..
И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна. Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна. Експозицията ще..
Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..
От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува". Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина. Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през 1966 г. В празничната програма..
Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..
С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома". Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..