На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци.
Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството. Кимчито не е толкова популярно в България, защото при нас то си има своя еквивалент - киселото зеле. Така че у нас сме по-скоро на практиката "кисел зелджанг".
Както и киселото зеле, кимчито също е полезно и здравословно.Според проучване, яденето на кимчи всеки ден може да помогне в борбата с наддаването на тегло, а също така може да подобри нивата на полезните бактерии в червата.
Кимчито от зеле може да намали риска от затлъстяване при мъжете, докато кимчито, направено с репички, може да помогне както на мъжете, така и на жените в борбата с излишните килограми.
В изследването, публикувано в списанието BMJ Open, са включени данни от 115 726 души на възраст от 40 до 69 години в Южна Корея.
Мъжете с общ прием от една до три порции кимчи на ден са имали 11-12% по-нисък риск от затлъстяване в сравнение с мъжете, които са яли по-малко от една порция на ден. Междувременно мъжете с по-висок прием на кимчи от зеле са имали 10% по-ниски шансове за затлъстяване и излишни мазнини в областта на корема.
Рискът от затлъстяване е с 8% по-нисък при жените.
Мъжете и жените, които ядат кимчи от репички, имат около 9% намален риск от мазнини около корема.
„За мен животът е и колело, и стълба – и двете са верни.“ Така описва Дуйгу Сабриева темата, по която днес писаха абитуриентите на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Темата, свързана с образите на колелото и стълбата като метафори за житейския път провокира лични размисли у мнозина дванайсетокласници. За Дуйгу, стълбата..
В 10 часа в сградата на Технически университет-Варна на 22 май ще бъде представен европейският проект "Фуудлайз". Той е насочен към черноморските общини, които за кратък срок генерират много хранителни отпадъци, особено през летния сезон. Целта е подкрепа на участниците в отделните етапи на хранителната верига да предприемат ефективни мерки за..
100-метрово българско знаме ще бъде разпънато над водите на язовир "Николаевка" на 24 май. Това съобщи за Радио Варна Валентин Георгиев, организатор на проявата. Събитието ще се проведе в събота от 14.00 часа. Ще има и музикална програма с участието на танцовия състав на село Николаевка. Никога досега в България не е било разпъвано..
Искрен Остранджийски е бръснарят, който прикова погледите на публиката по време на баскетболния мач между Черно море-Тича и Балкан-Ботевград в края на миналата седмица. Снимката, на която той подстригва свой клиент, седнал на трибуните в Двореца на културата и спорта, разбуни духовете в социалните мрежи и предизвика коментари с различни нюанси. Искрен..
На днешния ден празнува най-старият български курорт - "Св. св. Константин и Елена". Името не е случайно – избрано е заради разположения в сърцето на курорта манастир. Манастирът „Св. св. Константин и Елена“ е място, което целогодишно привлича хиляди поклонници. В утрото на 21 май днес там отец Стойчо и отец Георги Великов отслужиха тържествена..
Oт днес започват зрелостните изпити на 12-токласнисниците с първата задължителна матура - тази по Български език и литература (БЕЛ). В петък - на 23 май, е втората задължителна матура, а тези по желание, т.нар. 3-та или дори 4-та матура са между 27 май и 3 юни. Тази година средно образование завършат младежите, родени през 2006 г., който по данните..
На 21 май Православната църква почита светите равноапостоли император Константин Велики и майка му Елена. През 313 г. император Константин издава Миланския едикт, с който въвеждат християнството като официална религия в Римската империя. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Константин започва усилено строителство на..