Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”.
Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в семейството на граф Теодор Пеячевич и унгарската баронеса Елизабета-Лила Вай де Вая. Kорените й по бащина линия водят до българската католическа фамилия Пеячевичи от Чипровци, принудена да напусне родните земи след Чипровското въстание през 1688 г.
Пеячевич е автор на 58 произведения, написани в късно романтичен стил - над двадесет пиеси за соло пиано, няколко песни за глас и пиано и глас и оркестър, шестнадесет камерни произведения. Тя композира през 1913 г. първия концерт за пиано и оркестър, а през 1918 г., след като е била медицинска сестра по време на Първата световна война – и първата симфония в музикалната история на Хърватия. Произведенията й се изпълняват в цяла Европа с успех от големите оркестри и солисти на онова време. Необичайната кариера на жена композитор в началото на XX век и личната харизма на Дора Пеячевич свидетелстват за отличителна артистична личност, която непрекъснато търси нови начини на изразяване.
И в наши дни музиката на композиторката е добре позната, често изпълнявана и издавана, но извън пределите на България. Наскоро бе популяризирана и тук, благодарение на пианиста и музикален изследовател проф. Тодор Петров.
За представянето на 28.11 във Варна на четири нейни камерни творби разказват самите изпълнители – Анна Фурнаджиева (цигулка) и Димитър Фурнаджиев (пиано):
28.11 (четвъртък), 19 ч., Концертно студио на Радио Варна, вход свободен – заповядайте да чуете романтична музика от композиторка с български корени – Дора Пеячевич.
Концертът се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ към Община Варна
На 10 и 11 април 2025 г. Варненската библиотека посреща издателя и писател Йордан Д. Радичков и преводача Владимир Полеганов. Днес от 18:00 ч. двамата ще представят българското издание на култовия графичен роман „Маус“ от Арт Спигелман, който излиза на български език за първи път и е дело на издателство „Нике“. На 11 април Йордан Д. Радичков ще се..
„Primavera“ е изложба, съвместно предизвикателство на проф. д-р Анна Цоловска и проф. д-р Бисера Вълева, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет. Във варненската галерия „Папийон“ двете художнички представят скулптурни форми от бял шамот и кристално стъкло и..
Градската художествена галерия във Варна представмя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в родпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В XXIV Великденски музикален фестивал на Държавна опера Варна, точно на Велики четвъртък от Страстната седмица, маестро Григор Паликаров ще ни отведе с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва кръстната си смърт. МАЕСТРО ГРИГОР ПАЛИКАРОВ ЗА..
„ТАМ И ТОГАВА“ е новата стихосбирка , която днес представя Светлин Трендафилов в ХГ Христо Градчлиев“ гр. Каварна от 17,30 часа. Поет, музикант, художник, Светлин Трендафилов тази година отбелязва юбилейните си 10 творчески години на сцената. В интервю за местния ф-к „Факел-Каварна плюс“ той споделя: „За мен любопитството седи в основата на..
От 11 до 13 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на танцовата лаборатория – B>Curious Lab. Събитието ще се проведе в Campus 90 и ще даде възможност на участници от различни сфери на изкуството да се включат в процес на експериментиране, колаборация и артистично изследване. Организирана е от Barcelona International Dance Exchange (BIDE) в сътрудничество с..
Поредна изложба на художника Паруш Парушев ще бъде открита във Варна. Паруш Парушев е роден на през 1957 година в Полски Тръмбеш, Великотърновско. Начално обучение по класическа живопис получава в град Русе. Завършва живопис във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ . Член е на Сдружението на художниците в Русе и в Варна. Зад гърба си има десетки..