Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?".
"Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката е, че тя е написана уж за деца, а ние, възрастните, можем да си вземем голямата поука. Мъдростта в приказките никога не свършва. Ако искаш постоянно да приличаш на всички, ако искаш да се променяш така, че да започваш да не заприличваш на себе си, тогава се получава нещо, което не прилича на нищо. В тази сладка приказка всичко това може да се прочете. Навремето седнах и оформих текста, без да смятам, че някой ден ще бъде направено", каза за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Вера Стойкова. Тя допълни, че образователните спектакли, поднесени по този начин, трябва да намират място в изкуството за деца.
В днешно време фактът, че много хора искат да се променят само външно, а не вътрешно, и тези промени не винаги означават, че се променяме за добро, ме провокира да направя този спектакъл, подчерта режисьорът Галин Гинев. Понякога родителите в стремежа си да бъдат добри, понякога прекаляват - това е поуката от "Горделивият гъсок", допълни Гинев. Режисьорът е категоричен, че въпреки недостатъците трябва да бъдем себе си.
Сюжетът разказва за едно невинно гъсоче, което попада в зоологическата градина в големия град, запознава се с различни от него птици и решава, че и то иска да е като тях - да има по-дълга шия, по-тънки крака, по-хубави пера, каза още Галин Гинев:
В образа на обърканото гъсоче публиката ще види актьорът Даниел Добрев. "Моята задача е доста трудна - да покажа как едно малко гъсоче се превръща в гъсок, как взема от лебеда шията, от пеликана - клюна, и става абсурдно чудовище", коментира Добрев.
Горделивият гъсок е метафора на обществото от хора, които не са доволни с това, което са, хора, които не благодарят за това, което имат, а вечно търсят още и още...
"Когато бях по-малък, имах подобен проблем - не харесвах себе си докрай", сподели Добрев. Първоначално, срещайки персонажа, той се отъждествява с гъсочето, объркано в света на другите. "Трябва да внимаваме кой е около нас и да вземаме съвети точно от такива хора, а не от тези, които само гледат сеир, които провокират гъсочето да видят докъде ще стигне, и той понеже е наивен, ги слуша, и става накрая това чудовище, този резултат", допълни той.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..