Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложените триметрови шумоизолатори предизвикаха отрицателна реакция

Изследване отчете: Половината от варненци са изложени на наднормен шум от автотрафика


Уличният трафик е основен източник на шум във Варна. През деня той е около и над 60 децибела, а през нощта около 50 децибела. 47% от цялото население на агломерация Варна е изложено на нива на шум от автомобилен трафик над граничните стойности. А като общ шум, т.е. под влиянието на всички източници на шум са изложени 19% от варненци. Данните са от подробно изследване и анализ на фирма „Спектри“, представен днес на обществено обсъждане, организирано от общинската администрация. В него се включиха предствители на администрацията, няколко общински съветници и десетина граждани. 

Срещу поставянето на триметрови шумоизолиращи пана по натоварените варненски булеварди и край заведенията до Морска гара, се обявиха варненски общински съветници

Една от предложените мерки е поставянето на триметрови шумоизолиращи пана. Те ще са прозрачни поликарбонатни бариери с различна дължина, в зависимост от мястото. Предложени са такива по бул.Княз Борис Първи, от Икономическия универсирет до някогашния х-л Димят и пред зоокъта (около 140 метра). Предвидена е стена и по бул.Приморски, пред заведенията (около 410 метра). Така също по ул.Д-р Железкова в района на Майчин дом и в село Казашко, заради ж.п.линията.

Това са съоръжения, подходящи за магистрали, но не и вътре в града, особено в централна градска част, където са зоните за отдих и разходка. Те са грозни и непрактични, коментира Биляна Раева от ГЕРБ. Подкрепяйки я Дилян Григоров от партия „Възраждане“ допълни, че би било по-добре да се правят растителни зелени пояси, които също са и шумоизолиращи. Григоров даде за пример Германия, където нормата за шум от автомобили и  мотоциклети е 95 децибела. Ако са надвишени водачът има две седмици да вземе мерки или не може да продължи движение. Замерванията се правят на пътя, като измервателният уред е на един метър от ауспуха, дават се между две и три хиляди оборота и се вижда в норма ли е. Този пример даде общинският съветник и попита не може ли това да се прави и у нас?

Полицейските патрули  нямат такива мобилни устройства за измерване на шума на пътя. Това отговори Велико Маринов, началник на КАТ"Пътна полиция" във Варна.

Отчита се и липса на система за контрол и санкции на отклоняващите се от трасетата си самолети при заходите за излитане и кацане над града. Особено „при нощните (чартърни) полети, водещи до надгранично ошумяване“. Там нормата е 85 децибела. Това посочиха експертите на фирма „Спектри“, която е водещ експертен център в България в областта на шума и вибрациите. Общината няма контролни фукции върху трафика на самолетите, можем само да изискваме днни за спазването на трасетата. Това подчерта Ивелина Илиева, началник отдел „Опазване на околната среда“ в дирекция „Екология и опазване на околната среда" на община Варна.

Подобно замерване на шумовите нива във Варна е правено и през 2017 г., но новото, от 2022 г. е с по-голям обхват, заради по-големия брой измервателни станции 97 броя. За тези 5 г. се вижда леко намаляване на нивата на шум в града, заради извеждането на част от тежкотоварния трафик извън града и ремонта на основни пътни артерии, се посочва в изследването. Това каза Симеон Михайлов един от презентаторите на фирмата.

Проектът за управление и намаляване на шума в околната среда във Варна предлага поетапни мерки до 2028 г. Предстои раглеждането му и от Общински съвет-Варна. Основен изпълнител ще е община Варна, заедно с РЗИ, РИОСВ, КАТ „Пътна полиция“, Летище Варна.


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20
Кап. Георги Славянов

Вицеадмирал Митко Петев: Капитан Георги Славянов е пример за всеки морски офицер

Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..

обновено на 24.01.25 в 12:19