Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са селектирани за гостуването във Варна. Експозицията поглежда към историята, настоящето и към визията за бъдещето на факултета и артистите, завършили своето художествено образование в него.
Погледът към историята разкрива основите, духа и възможностите, зададени от създателите. Стартирал като специалност в рамките на катедра „История“, Факултетът по изобразително изкуство е открит през август 1974 г. Сред първите преподаватели в специалността са художници, утвърдили имената си с приноса си в българското изкуство: Михаил Кац, Никола Кожухаров, Васил Стоилов, Васил Захариев, Любен Белмустаков, Кою Денчев, Иван Маринов, Александър Терзиев, Никола Гелов, Панайот Димитров – Понката, Ненко Маров, Янаки Манасиев. Първите обособени катедри са: Живопис, Графика, Скулптура и специални теоретични дисциплини. В по-късен период и в по-широк структурен формат във ФИИ преподават: Величко Минеков, Димо Заимов, Христо Нейков, Никола Хаджитанев, Константин Денев, Цанко Петров, Георги Костов, Мотко Бумов, Георги Стойков, Димитър Трендафилов, Спиридон Борисов, Иван Бочев, Станислав Памукчиев, Стефан Лютаков, Кирил Мескин, Никола Николов, Илия Илиев, Олег Гочев, Пеньо Пенев, Йордан Парушев, Марин Добрев и др.
Настоящето е осмислено през преплитането на традиция и съвременност с идентичност и въображение, споделят от деканското ръководство:
“През 2024 г. Факултетът по изобразително изкуство на ВТУ става точно на половин век. Един кръгъл юбилей, който ни задължава да реализираме настоящата представителна и широкоформатна изложба, своеобразна ,,панорама“ на визуалното културно-представително ,,лице“ на Великотърновския университет, неговата присъща артистична ,,външност“. Изложбата е селекция от най-стойностните дипломни работи на възпитаници на Факултета, придружена с творби на действащи преподаватели. Оформена е като репрезентативна (но и актуална), посветена на юбилея експозиция, разкриваща многообразния артистичен профил на обучаваните във ФИИ студенти от различните специалности: Живопис, Скулптура, Графика, Графичен дизайн и визуални комуникации, Рисуване и интермедия, Стенопис, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Визуални изследвания. Освен ,,класически“ художествени жанрове в изложбата присъстват и някои сегменти от съвременните им пластични адепти и алтернативи: видеоарт, интермедиалност, инсталационни форми, видеодокументиран процес на художествена обработка на обемно духано стъкло. Чрез наблюдение върху интереса към тях ще изследваме приложимостта на подобни практики в контекста на традиционното художествено образование у нас.
Селекцията от дипломни студентски работи би спомогнала да се направи и времеви мост с настоящите студенти в търсене на оптимални художествени критерии, неподвластни на ,,мода“ и стилове, подчинени на академичното образование с висока професионална и естетическа стойност. В същото време насочваме вниманието на публиката и към мисията на преподавателския състав (част от тях участват със студентските си дипломни работи) – едно дълбоко хуманно и професионално призвание да отдадат собственото си артистично амплоа в полза на оформяне на бъдещи творци и педагози. Това всъщност е основната цел, която осмисля образованието във всички сродни висши художествени институции.
Чрез анализ на ,,панорамната картина“ на творческите резултати през този половин век целим предизвикване на диалог по отношение на възможностите, средствата и методите на преподаване в областта на изкуствата в България. Търсим да намерим необходимия баланс между традиционната ,,художественост“ и обновяващия тласък за нейната промяна чрез използване на съвременни технически средства. Чрез генерализиране на отношенията (синергия, конфликт или плурализъм) между двете, ще оформим и изведем определени тенденции за ,,образа“ на класическото в съвременния дигитализиран свят. Изложбата на ФИИ дава и възможност за обществен диспут относно художественото обучение във ВТУ, неговата ефективност, адекватност, качество и целесъобразност. Тя е и значителна подкрепа към младите ни наследници, мотивационен акт, оформящ бъдещето им професионално развитие.”
Факултетът по изобразително изкуство https://www.uni-vt.bg/bul/?zid=9 е обособен като основно структурно звено на ВТУ ”Св. св. Кирил и Методий” през 1974 г., като обучението по изобразително изкуство датира от самото създаване на висшето училище през 1963 г.
През периода на съществуването си той е изградил и затвърдил своите образователни и художествени традиции и днес предлага актуална подготовка, съчетала академичност и съвременност. Настоящото деканско ръководство на Факултета включва проф. д-р Светослав Косев – декан, доц. д-р Деница Янева – зам.-декан по учебната дейност и проф. д-р Владимир Аврамов – зам.-декан по художественотворческата и научноизследователската дейност.
XXVI издание на фолклорния фестивал-надпяване на хората от третата възраст ще се проведе на 2 август на сцената на НЧ "Васил Левски-1959" в Балчик. Желаещите да участват могат да се запишат до 15 юли на телефони 089 555 4085 - Ангел Събев, председател на Общинския съвет на пенсионерите - Балчик, 088 652 0886 - Гинка Иванова, секретар на ОбС на..
И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна. Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна. Експозицията ще..
Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..
От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува". Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина. Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през 1966 г. В празничната програма..
Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..
С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома". Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..
"INSERT COIN / PLAYER ONE" е спектакъл, вдъхновен от света на видеоигрите и дигиталната култура. Четирима танцьори Нели Георгиева, Емилия Тончева, Биляна Цолова и Александър Гочев превключват между статичност и експлозивно движение, пренасяйки енергията на бойните игри на сцената. Публиката има възможност да избира своята роля - съюзник, противник или..