Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Света Варвара почитаме днес

2
Икона на Св. Варвара
Снимка: архив

Света Варвара е християнска великомъченица, родена в края на 3 век и починала през 305 или 306 г.

Паметта ѝ се почита както в православната църква, така и в католическата на 4 декември.

В православието Света Варвара се смята за покровителка на починалите от внезапна смърт – които са нямали време да се покаят и причестят.

В българския фолклор, за обичаите съпътстващи празниците на Света Варвара, Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) има поговорка: „Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща“, визираща кулинарната страна на празненствата им.

Фолклорната традиция отрежда на Света Варвара ролята пазителка на децата от болести, по-специално - от дребна шарка, дотолкова, че понякога я отъждествяват с духа на това заболяване, наричайки я „Баба Шарка“ и я почитат с раздаване за здраве на „къпани“ питки (омесеното тесто първо се вари, докато изплува на повърхността, а после се оформя на питка и изпича). Питките се намазват с мед за умилостивяване на светицата и на „баба Шарка“. Обичаят е характерен за Родопите. В Добруджа, вечерта срещу празника на света Варвара, приготвят трапеза за „баба Шарка“, на която поставят паничка с мед, медена питка, съд с вода и пешкир. В Западна България на празника деца палят огън на кръстопът, на който варят леща и изяждат по няколко зрънца. След това прескачат по три пъти огъня и вземат по една главня от него. Лещата и главнята се пазят като лекарство против дребна шарка. Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги изяде без да ги взема в ръце.

В други райони Света Варвара се почита като покровителка на домашните птици. Празникът се нарича още Женска Коледа, тъй като девойките се пременят (обличат се специално за него), обикалят домовете и пеят песни за здраве. По седенките се извършват гадания коя девойка, за кой момък ще се омъжи.

Храмове в България в чест на света Варвара

В България на света Варвара са посветени няколко храма - църквите в двете села, носещи името Варвара, като храмът в пазарджишкото село Варвара е на над двеста години, построен през 1814 година, а този в бургаското село Варвара е осветен през 2006 година. На светицата е посветена и средновековната църква “Св. Варвара” в Мелник, която днес е в руини.

На света Варвара са посветени и няколко параклиса из страната - храмът в Асеновград, построен през XI век, двестагодишната църква над Бачково, храмът в разложкото село Елешница, параклисът “Света Варвара” в столичния храм “Преображение Господне”, храмът край град Рила, параклисът “Света Варвара” в пловдивската болница “Свети Георги”.

Света Варвара е родена в семейството на аристократ - езичник от Никомедия, Мала Азия, около 270 г. В свое частно проучване богословът Венцислав Каравълчев твърди, че тя е родена на територията на България - в съвременната община Разлог, в село Елешница (Област Благоевград), което в древността се е наричало Илиопол. За да я предпази от похищение, баща й я затваря в кула. Съзнаваща изключителната си красота, младата Варвара, желае да се омъжи и измолва от него позволение да си потърси жених. Докато това се случва, девойката се запознава с християни и сама става християнка. Възмутен от решението й, което по това време често се тълкува, като отказ от почитанието на традиционния гръко-римски пантеон, бащата решава да я вразуми, като нарежда да я бичуват. Получава й съгласието на управителя на града Мартиан да я осъди на смърт. Дълго време безуспешно се мъчи да промени религията й. Натискът и заплахите над дъщеря му са улеснени и от започналите след време гонения на християните въз основа на указите на императорите от римската тетрархия. Накрая действително решава да я убие и по нареждане на бащата Варвара е обезглавена, около 306 г., за което според легендата, както той, така и управителят на селището са поразени от мълния. Тя е погребана от християнина Валентин (съименик на свети Валентин) и гробницата й става източник на чудеса на вярата.

През 6 век мощите на Света Варвара са пренесени в Константинопол. През 11 век поне отчасти са преместени във Венеция, Италия, във връзка със сватбата на византийската принцеса Мария Аргира със сина на венецианския дож Пиетро II Орсеоло Джовани. Останалите през 12 век отиват в Михайловския Златовърх манастир в Киев от Святополк II, а от 1930 г. почиват в Патриаршеската катедрала „Свети Владимир“ в същия град.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник в Зеления морски двор на Варна

Зеленият морски двор на Варна е вече на 6 години!

Уникалният център за ранна социализация и превенция на детското развитие във възрастта от 0 до 3 години, Зеленият морски двор на Варна, отпразнува шести рожден ден с шумен, весел празник за най-малките и за вече порасналите деца и техните родители. Проектът в морската ни столица е реализиран от Катедра "Хигиена и епидемиология" към Факултета по..

публикувано на 04.12.24 в 15:27

Варненец с "тежка" диагноза - зависимост от избори

Варненският зевзек Росен Марков "постъпи" във ВИП стая в психиатричната клиника в УМБАЛ "Света Марина". "Някои са зависими от алкохол, други са зависими от наркотици, аз съм зависим от избори," каза Росен. Лечението му е записано в амбулаторния лист - три пъти дневно оцет от гнили ябълки . "Санитарен кордон трябва да има около Народното..

публикувано на 04.12.24 в 13:28

За равни права апелират хора с увреждания от Варна

На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания. Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. По случай Международния ден на хората с увреждания Община Варна..

публикувано на 03.12.24 в 16:06

Видове перголи и тяхното предназначение

Перголите са едни от най-добрите решения за екстериора, към които се обръщат все повече хора. Те са практични решения за дома, както и за търговски обекти и заведения. С тях могат лесно да се създадат нови пространства, които да донесат уют и красота, да допринесат за естетическия облик на сградата и да превърнат празното пространство в полезно място..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Два варненски храма с благотворителни каузи за Рождество

В навечерието на Рождество Христово енориите в храмовете  „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Рождество Христово на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни.  Ще се събират само..

публикувано на 03.12.24 в 12:28

Младежите в неравностойно положение от Екоцентър за защитена заетост-Кранево, съпричастни към съдбата на Димитър Стоев от Оброчище

По повод 3 декември се осигуряват 2160 лева от бюджета на Община Балчик в помощ на 72-мата членове на общинската организация към Съюза на инвалидите в България (СИБ) клуб "Св. Марина“ - Балчик, във връзка с отбелязването на Световния ден на хората с увреждания. Снощи клубът организира първия си благотворителен концерт, с цел подпомагане лечението на..

публикувано на 03.12.24 в 11:50

Над 100 човека са се изследвали безплатно за ХИВ/СПИН

За шестнадесета поредна година Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града провеждат различни инициативи с цел по-добра информираност на младите хора за рисковото сексуално..

публикувано на 03.12.24 в 11:00