Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Света Варвара почитаме днес

2
Икона на Св. Варвара
Снимка: архив

Света Варвара е християнска великомъченица, родена в края на 3 век и починала през 305 или 306 г.

Паметта ѝ се почита както в православната църква, така и в католическата на 4 декември.

В православието Света Варвара се смята за покровителка на починалите от внезапна смърт – които са нямали време да се покаят и причестят.

В българския фолклор, за обичаите съпътстващи празниците на Света Варвара, Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) има поговорка: „Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща“, визираща кулинарната страна на празненствата им.

Фолклорната традиция отрежда на Света Варвара ролята пазителка на децата от болести, по-специално - от дребна шарка, дотолкова, че понякога я отъждествяват с духа на това заболяване, наричайки я „Баба Шарка“ и я почитат с раздаване за здраве на „къпани“ питки (омесеното тесто първо се вари, докато изплува на повърхността, а после се оформя на питка и изпича). Питките се намазват с мед за умилостивяване на светицата и на „баба Шарка“. Обичаят е характерен за Родопите. В Добруджа, вечерта срещу празника на света Варвара, приготвят трапеза за „баба Шарка“, на която поставят паничка с мед, медена питка, съд с вода и пешкир. В Западна България на празника деца палят огън на кръстопът, на който варят леща и изяждат по няколко зрънца. След това прескачат по три пъти огъня и вземат по една главня от него. Лещата и главнята се пазят като лекарство против дребна шарка. Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги изяде без да ги взема в ръце.

В други райони Света Варвара се почита като покровителка на домашните птици. Празникът се нарича още Женска Коледа, тъй като девойките се пременят (обличат се специално за него), обикалят домовете и пеят песни за здраве. По седенките се извършват гадания коя девойка, за кой момък ще се омъжи.

Храмове в България в чест на света Варвара

В България на света Варвара са посветени няколко храма - църквите в двете села, носещи името Варвара, като храмът в пазарджишкото село Варвара е на над двеста години, построен през 1814 година, а този в бургаското село Варвара е осветен през 2006 година. На светицата е посветена и средновековната църква “Св. Варвара” в Мелник, която днес е в руини.

На света Варвара са посветени и няколко параклиса из страната - храмът в Асеновград, построен през XI век, двестагодишната църква над Бачково, храмът в разложкото село Елешница, параклисът “Света Варвара” в столичния храм “Преображение Господне”, храмът край град Рила, параклисът “Света Варвара” в пловдивската болница “Свети Георги”.

Света Варвара е родена в семейството на аристократ - езичник от Никомедия, Мала Азия, около 270 г. В свое частно проучване богословът Венцислав Каравълчев твърди, че тя е родена на територията на България - в съвременната община Разлог, в село Елешница (Област Благоевград), което в древността се е наричало Илиопол. За да я предпази от похищение, баща й я затваря в кула. Съзнаваща изключителната си красота, младата Варвара, желае да се омъжи и измолва от него позволение да си потърси жених. Докато това се случва, девойката се запознава с християни и сама става християнка. Възмутен от решението й, което по това време често се тълкува, като отказ от почитанието на традиционния гръко-римски пантеон, бащата решава да я вразуми, като нарежда да я бичуват. Получава й съгласието на управителя на града Мартиан да я осъди на смърт. Дълго време безуспешно се мъчи да промени религията й. Натискът и заплахите над дъщеря му са улеснени и от започналите след време гонения на християните въз основа на указите на императорите от римската тетрархия. Накрая действително решава да я убие и по нареждане на бащата Варвара е обезглавена, около 306 г., за което според легендата, както той, така и управителят на селището са поразени от мълния. Тя е погребана от християнина Валентин (съименик на свети Валентин) и гробницата й става източник на чудеса на вярата.

През 6 век мощите на Света Варвара са пренесени в Константинопол. През 11 век поне отчасти са преместени във Венеция, Италия, във връзка със сватбата на византийската принцеса Мария Аргира със сина на венецианския дож Пиетро II Орсеоло Джовани. Останалите през 12 век отиват в Михайловския Златовърх манастир в Киев от Святополк II, а от 1930 г. почиват в Патриаршеската катедрала „Свети Владимир“ в същия град.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Училище за пенсионери в Гурково поне веднъж месечно

Читалище "Свобода-1897" организира среща с възрастни хора, които проявяват интерес как да боравят с дигиталните устройства: електронна поща – спам, фишинг, прикачване на файл; приложения и икони; вайбър настройки, функции и групи. Датата е 22 май от 15.00 часа в дамския пенсионерски клуб.  " Не смея да пипам нищо, да не направя нещо. Виж какво ми..

публикувано на 20.05.25 в 14:01

За 24 май: „Как се пише?“ с бърз достъп от телефона

Платформата за грамотност „Как се пише?“ вече може да се използва още по-лесно. Всеки има възможност да добави на своя телефон иконка за бърз достъп до сайта. Такава функционалност в момента се разработва и за екрана на компютър. Така хората, които искат да пишат грамотно, могат веднага да влязат в платформата и да проверят правописа на..

публикувано на 20.05.25 в 10:37

20 май - Световен ден на пчелите

Международния ден на пчелите е днес, 20 май. Празникът се о тбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция A/RES/72/211 на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г.  Целта на Международния ден на пчелите е да се информира обществеността за значението на пчелите..

публикувано на 20.05.25 в 08:09

Лесна работа: Ние в страната на чудесата

Днес случайно ми попадна прелюбопитна информация, че бихме могли да отдадем признание на лидерите, които говорят и действат от името на общността, изправени пред натиск и готови на всичко, за да подобрят живота ни. Ден на хората на избираема длъжност. Не знаем кой и кога е въвел празника. Възможно е да е близък роднина на личност, която би..

публикувано на 19.05.25 в 17:00

Делфинариумът във Варна с четири безплатни представления за 1 юни

Варненският делфинариум организира четири безплатни представления за детския празник 1 юни. Те ще бъдат от 10.30, 12.00, 15.30 и 17 часа. Важно уточнение е, че спектаклите са безплатни за децата до 12 години , но с преференциална цена за родителите - 20 лв. Билети се продават основно в сайта на Делфинариум-Варна до изчерпване на местата. Когато..

публикувано на 19.05.25 в 14:57

Валентин Сурталов завърши успешно благотворителното бягане от Резово до Дуранкулак

400 км от Резово до Дуранкулак пробяга благотворително, в подкрепа на 7-годишния Алекс, варненецът Валентин Сурталов. 3 чифта скъсани маратонки, много срещи с признателни хора и разпръснати кутии за събиране на средства в Дуранкулак, Крапец, Шабла, Варна, Каварна и т.н. Това е равносметката на Сурталов, дадена от него за Радио Варна.  "Едва ли бих..

публикувано на 19.05.25 в 11:02

ОУ "П. Р. Славейков" на 35 години

С концерт варненското  Основно училище „Петко Р. Славейков“ ще отбележи 35 години от своето основаване. Събитието ще се проведе от 17.30 часа днес, 19 май, в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта".  "От своето създаване до сега училището следва една висока цел – да разкрива, развива и извисява потенциала на всяко дете. Това не е просто..

публикувано на 19.05.25 в 08:20