Днес, когато Радио Варна празнува 90 години от своето създаване, разговаряме с Вас - нашите верни слушатели, и се чувстваме щастливи, че Ви има, и че се събуждате и лягате с музиката и гласа зад микрофона, за да сте винаги в крак с времето. Без значение възрастта Ви.
105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева, е била една от двете първи говорителки след създаването на Радио Варна през 1934 г. Когато Евдокия е била малка, нейната сестра я е водила да слуша двучасовите тогава предавания по радиото.
"Пристрастена съм към Радио Варна", категорична е Евдокия Чочева:
Не толкова пристрастени към Радио Варна са второкласниците от Основно училище "Васил Друмев", но е любопитно, че част от тях предпочитат радиото пред телевизията, защото... "по радиото можеш да слушаш всякакви песни!". Едно от децата, застанали пред диктофона на Радио Варна, споделя, че ни е слушало "на работата на мама". С усмивка слушаме анкетата на Даниела Стойнова с децата от варненското училище:
Радио Варна е една от най-реномираните информационни институции в нашата страна, подчерта Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Благодарни сме на информацията, която радиото генерира и споделя за туризма - пожелавам Ви успехи занапред, подчерта Маринов:
Тази година Радио Варна посвети едно от събитията си, част от празничното отбелязване на 90-годишнината на медията, на кръводаряването. "Да почетеш един такъв юбилей е впечатляващо. Но Вие реално погледнато, вместо да празнувате - давате! Алтруизмът е това, което развива самата медия", посочи Владислав Николов от "Аз вярвам и помагам", благодарение на когото инициативата стана факт:
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..