Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Нещата дотук

Снимка: Pixabay

Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата.

Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме как в парламента онагледяват интересния подход, при който многократно правиш едно и също нещо, но всеки път очакваш различен резултат. На мен последните няколко парламента ми изглеждаха като проблем с алармената система на държавата. Случайно преминаващи техници идват, почесват се по главата, таксуват ни за посещението, съставят или не съставят протокол, но решение не предлагат и алармата денонощно пищи.

Никой не знае паролата, за да спре тази безумна суматоха и да започнат да се случват нормални неща. Някои казват, че паролата може да е „избор на главен прокурор“. Други говорят за рестартиране на държавата. Ние по принцип харесваме приказки, художествена литература и често забравяме, че образите от там са трудно приложими в реалния живот.

Наслушахме се на какво ли не: кешове, въздействие на вещества, президентски ветрове, дебнещи в засада хищници. Нагледахме се на какво ли не: нови начала, обиди, скандали, разцепление, всякакви проектоприказки и никакво развитие.

На моменти имахме чувството, че не гледаме парламент, а роднини, които отдавна се мразят и по принуда се срещат на почерпка за помен: една чашка и след първоначалната учтивост гръмовно избиват стари вражди.

Камионът на властта затъна в пясъците на неясното и опитите за измъкване от там само усложняваха нещата. Стигна се до ситуация всеки срещу всеки. Какво ли следва надолу?

Българският еквивалент на дума на годината в международен план е „мозъчно гниене“, визираща опасностите от нискокачественото онлайн съдържание, с което се тъпчем. В търсене на българската дума на годината звучат подходящо: „олигархия, фалшификация, стероиди, оръжия, хора, хаос, санитарен кордон“ и... отново олигархия. Писна ни да слушаме какво няма да направят и с кого няма да си партнират.

Много искаме да направят нещо. Крайно време е.

Така си живяхме - между комедия и драма.

Драма в парламента и в политиката.

Комедия - на театрална сцена. Или... О, чакай малко! И там нещо с комедията се обърка. Дори доктор по национална сигурност ми обясни, че поставянето на спектакъла, който докара хората до разделение, е всъщност „активно мероприятие“, но това е друга тема и аз предпочитам да не мисля за нея по споменатия начин.

Междувременно светът потъна първо в недоволство, после – в дубайски шоколад, а след това – в коледна украса. Духът на Коледа донесе и приятната новина за къщата с ягодите. Основателите на българска технологична компания купиха тази красавица. Ще я реставрират и ще запазят очарователния й вид.

И ето ги - нагледно представени пред нас двете полярни посоки, в които бизнесът може да действа.

Видяхме как парите агресивно напират да влязат в политиката и да заграбят властта.

Видяхме и младите предприемачи, които се стараят да направят света по-красив и устойчив. Свят със стабилна основа, приемственост и адекватни ценности.

Така че да, наоколо нищо не е само добро или единствено лошо, но България има способни визионери с мащабно мислене. Грижа ги е в каква среда живеем и към какво бъдеще вървим. Вярвам, че те не са никак малко и ще изберат правилната посока. Горещо вярвам.

автор: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна изрисуваха 20-метров акварел

Ларгото на морската столица беше преобразено от артистична атракция - рисуването на най-дългия акварел в рамките на провеждащото се във Варна Четвърто издание на Международното триенале "Духът на акварела" 2025. Акварелният лист с дължина 20 м привлече вниманието на варненци и на туристите, които не пропуснаха възможността да снимат необичайното..

публикувано на 07.07.25 в 08:35

Православната църква почита паметта на света Неделя

Българската православна църква почита паметта на света Неделя. В 9 часа в едноименния митрополитски катедрален храм в София ще бъде отслужена патриаршеска света литургия. На старобългарски език е запазено житие на света великомъченица Неделя, написано от свети Евтимий, патриарх Търновски, който превел името на мъченицата от гръцкото Кириакия. Още от..

публикувано на 07.07.25 в 08:18

Музеят на мозайките в Девня ще "грейне" в нов блясък

Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др. Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в..

публикувано на 07.07.25 в 08:05
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Новата седмица идва с още по-горещо време

През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт.  Преобладаващи минимални температури..

публикувано на 06.07.25 в 15:33

Вярата посочва всичките ни недостатъци

Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..

публикувано на 06.07.25 в 13:34

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03